Jodły (Abies Mill.) są drzewami z rodziny sosnowatych (Pinaceae) o strzelistych pniach, konarach ułożonych piętrowo w pozorne okółki, zimozielonych igłach i szyszkach sterczących w górę jak świece. Jodły mogą osiągać pokaźne rozmiary, choć rosną zwykle wolniej niż świerki i sosny.

Jodła kalifornijska
Jodła kalifornijska na Pomorskiej przy Katedrze Chemii Fizycznej UŁ ma kształt wąskiego stożka.

Ogromna większość spośród blisko 50 znanych w świecie gatunków jodeł to wrażliwe drzewa leśne pochodzące z rejonów górskich, wymagające chłodu i wysokiej wilgotności powietrza. Do takich drzew specjalnej troski zalicza się nasza rodzima jodła zwyczajna (Abies alba Mill.), która bardzo źle rośnie w miastach.

Jodła kalifornijska
Igły jodły kalifornijskiej są długie i niebieskozielone. Park na Zdrowiu.

Natomiast świetnie radzi sobie z suchym, zanieczyszczonym miejskim powietrzem superefektowna jodła kalifornijska, zwana też jodłą jednobarwną (Abies concolor (Gordon) Lindl. ex Hildebr.). W obrębie swego rodzaju stanowi odpowiednik popularnego „srebrnego świerka”, czyli świerka kłującego (Picea pungens).

Jodła kalifornijska
Jodły kalifornijskie w parku Klepacza. Konary są ustawione mniej lub bardziej poziomo.

Jodła kalifornijska jest drzewem osiągającym do 25-35(45) m wysokości. Może żyć ponad 300 lat. Włodzimierz Seneta w publikacji „Drzewa i krzewy iglaste” (1981) podaje, że w Anglii dorasta do około 40 m i 350 cm obwodu, a w Polsce znane są okazy do około 25 m wysokości i 280 cm obwodu.

Jodła kalifornijska
Jodła kalifornijska w parku na Zdrowiu. Po lewej ciekawostka dendrologiczna – wierzba krucha ‘Bullata’ (Salix x euxina ‘Bullata’).

Korona młodych jodeł przybiera formę zwartego stożka bez konieczności formowania. Z uwagi na dość wąski pokrój nie zajmują wiele miejsca. Drzewa rosnące pojedynczo lub w luźnych grupach na wolnej przestrzeni długo zachowują ugałęzienie do samej ziemi i wówczas wyglądają bardzo efektownie.

Jodła kalifornijska
Pień jodły kalifornijskiej w ogrodzie przy Palmiarni w Łodzi. Ten okaz rośnie w zagęszczeniu wśród innych drzew, nie prezentuje więc w pełni swoich walorów. Strzała u tego gatunku oczyszcza się słabo .

U starszych jodeł korona przybiera zwykle formę cylindryczną, a u bardzo starych szczyt korony staje się zaokrąglony lub nawet charakterystycznie spłaszczony, tworząc tzw. „bocianie gniazdo”.

Jodła kalifornijska
Jodła kalifornijska o zaokrąglonej koronie na ulicy Cedrowej tuż przy Parku Julianowskim. Pamiętam ogromny okaz jodły kalifornijskiej odmiany ‘Violacea’, który rósł w Parku Julianowskim w pobliżu jodły nikko i pochodził z pierwotnego założenia, lecz niestety padł podczas wichury w ostatnich latach XX w.

Kora jodły kalifornijskiej za młodu szara i gładka, z wyraźnymi pęcherzami żywicy, u starszych okazów staje się gruba i tafelkowato spękana. Młodsze gałęzie gładkie, szarozielone do oliwkowozielonych.

Jodła kalifornijska
Młode gałązki są koloru oliwkowozielonego, starsze szarzeją. Igły pachną intensywnie cytryną dopiero po zmiażdżeniu w palcach. Pomorska przy Katedrze Chemii Fizycznej UŁ.
Jodła kalifornijska
Jodła kalifornijska ma wyprostowany i dość sztywny pokrój, jednak dzięki puszystym igłom trochę mniej sztywny niż w przypadku srebrnych świerków. Park Źródliska II.

Pędy jednoroczne są zwykle nagie lub niekiedy słabo owłosione, oliwkowe lub żółtawozielone.

Jodła kalifornijska
Igły różnią się zabarwieniem u różnych osobników, również w zależności od odmiany. Park Źródliska II.

Pąki zaokrąglone, żółtawe, pokryte żywicą, o nierównej powierzchni.

Jodła kalifornijska
Pączki żółtawe, zaokrąglone, pokryte żywicą. Park Źródliska II.

Igły jodły kalifornijskiej są długie, o wymiarach 40-60(75) mm x 2-2,5 mm, dość luźno ułożone, szablasto wygięte ku górze (w cieniu bardziej rozchylone na boki, w słońcu – nastroszone), równowąskie, spłaszczone, z wierzchu bez rowka, na wierzchołku zazwyczaj zaokrąglone i tępe (niekiedy słabo zaostrzone), miękkie, matowe, obustronnie prawie jednobarwne (= concolor), zwykle koloru niebieskozielonego. Nasza krajowa jodła zwyczajna ma igły z wierzchu ciemnozielone, a pod spodem z dwoma białymi paskami – kalifornijska jest zupełnie inna.

Jodła kalifornijska
Wyjątkowo piękny okaz przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na Matejki. Wiele ze spotykanych okazów może należeć do odmian ozdobnych, jednak nie zawsze łatwo jest określić na pierwszy rzut oka nazwę odmiany.

Zabarwienie jest zmienne, w związku z czym wyróżnia się szereg odmian ozdobnych o igłach od niemal białych po intensywnie niebieskie (‘Argentea’, ‘Violacea’). Siewki również mogą wyraźnie różnić się barwą. Roztarte igły bardzo silnie pachną skórką cytrynową lub tatarakiem. Igły żyją przez 3-5 lat, po czym opadają.

Jodła kalifornijska
Ta sama jodła na Matejki. Za nią oliwnik srebrzysty (Elaeagnus commutata).

Po długich, miękkich, niekłujących igłach najłatwiej odróżnić jodłę kalifornijską od podobnego w odcieniach srebrnego świerka.

Jodła kalifornijska
Sędziwa jodła kalifornijska w Parku Oliwskim w Gdańsku o pniu oplecionym bluszczem. Rośnie wśród innych drzew, więc koronę ma wysoko.

Jodły to drzewa jednopienne i rozdzielnopłciowe – co oznacza, że wytwarzają kwiaty męskie i żeńskie na jednym osobniku, lecz zebrane oddzielnie w jednopłciowe kwiatostany: męskie lub żeńskie. Szyszeczkowate kwiatostany żeńskie, ustawione pionowo, powstają w wierzchołkowej części korony. Kwiatostany męskie wyrastają na dolnej części pędów w kątach igieł, również w dolnej części korony. Jodły różnią się od świerków m.in. sterczącymi w górę szyszkami, które po dojrzeniu w jesieni (IX-X) całkowicie rozsypują się na drzewie, pozostawiając na gałęziach jedynie sterczące zdrewniałe osie zwane trzpieniami. Nigdy nie znajduje się pod jodłami całych dojrzałych szyszek.

Jodła kalifornijska
Stary bluszcz (Hedera helix) na pniu jodły kalifornijskiej w Gdańsku Oliwie. Jak widać bluszcz nie musi być “mordercą drzew”, jak to się czasem określa.

Szyszki jodły kalifornijskiej osiągają 6-12 cm długości i 4-4,5 cm średnicy. Są cylindrycznego kształtu, złożone ze 100-150 łusek (bez widocznych wystających łusek wspierających), ustawione po 3-4 obok siebie. Przed dojrzeniem mają zabarwienie oliwkowe, żółtawe lub czerwonawe; dojrzałe brązowieją.

Jodła kalifornijska
Rozwijające się igły w maju, jeszcze bardzo miękkie i potargane. Park Źródliska II.

Produkcja szyszek rozpoczyna się u jodeł kalifornijskich w wieku około 40 lat. Powstają w wierzchołkowej części wysokich drzew, dlatego sfotografowanie ich nie zawsze jest możliwe.

Jodła kalifornijska
Kwiatostany męskie ukazują się w maju na spodzie pedów. W przeciwieństwie do kwiatostanów żeńskich tworzą się również w dolnej części korony, dlatego łatwiej je zobaczyć z bliska. Z dojrzałych kwiatostanów męskich wysypuje się obficie żółty pyłek. Park Źródliska II.

Jodła kalifornijska pochodzi południowo-zachodnich rejonów Ameryki Północnej, gdzie występuje na stanowiskach górskich, na wysokości 900-3400 m n.p.m. W ojczystych lasach towarzyszą jej m.in. sosna żółta, sosna Jeffreya, daglezja zielona, jodła górska, świerk Engelmanna.

Jodła kalifornijska
Ogród Botaniczny w Łodzi

Jodła kalifornijska została odkryta w 1847 r. przez Augusta Fendlera (1813-1883) w pobliżu Santa Fe w stanie Nowy Meksyk i opisana przez botanika Georga Engelmanna (1809–1884).

Jodła kalifornijska
Rozwijające się igły z żółtawym odcieniem. Park Źródliska II.

W uprawie znana od 1867 r.  Seneta (1981) podaje, że do Anglii wprowadzona w1872 r., do Polski w końcu XIX w. Wynika z tego, że najstarsze z jodeł kalifornijskich rosnących w Polsce mogą mieć około 130 lat.

Jodła kalifornijska
Dojrzała jodła kalifornijska z zaokrąglonym wierzchołkiem na Cedrowej (po lewej).

Jodła kalifornijska należy do najpiękniejszych drzew iglastych. Jest przy tym najbardziej odpornym gatunkiem jodły na stanowiska miejskie. Znosi suche, zanieczyszczone powietrze lepiej niż inne jodły. Radzi sobie dość dobrze z suszą i upałami. Nie oznacza to, że powinna być sadzona bezpośrednio przy ruchliwych ulicach, ale dobrym stanowiskiem będą parki, zieleńce, rozległe trawniki, miejsca reprezentacyjne. Ważne jest zabezpieczenie dolnych partii korony przed psim moczem, szczególnie w przypadku młodych drzew.

Jodła kalifornijska
Niedojrzałe kwiatostany męskie na początku maja. Park Północny w Sopocie.

Ma skromne wymagania glebowe. Znosi nawet bardzo słabe podłoże, lecz najlepiej rośnie na zasobnych, lekko kwaśnych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych (to ważne!) glebach. Potrafi rosnąć na suchej, cienkiej warstwie zwietrzałego granitu lub niemal na gołej skale. Nie toleruje jednak twardej, ubitej gleby (nie sadzić w miejscach wydeptywanych), nie powinna być uprawiana na ciężkim podłożu gliniastym.

Jodła kalifornijska
Igły jodły kalifornijskiej z ulicy Cedrowej.

Jodła kalifornijska należy do światłożądnych gatunków. Lubi stanowiska otwarte, w pełni nasłonecznione. Najpiękniej wygląda posadzona pojedynczo jako soliter lub w luźnych grupach. Wówczas bardzo długo zachowuje gęstą koronę i ugałęzienie do samej ziemi. Toleruje półcień, ale jako drzewo parkowe nie powinna rosnąć w zwarciu.

Jodła kalifornijska
Park Źródliska II.

Jodła kalifornijska – mimo kalifornijskiego pochodzenia – doskonale znosi zimowe warunki naszego klimatu, ba – toleruje zimowe spadki temperatury do około -40oC.

Jodła kalifornijska
Jodła kalifornijska na Matejki, przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Spójrzcie na układ igieł – są szablasto wygięte i nastroszone.
Jodła kalifornijska
Park Źródliska II.
Jodła kalifornijska
Park Klepacza.

Jodła kalifornijska to jedyna jodła, która może być polecana bez zastrzeżeń do sadzenia w całej Polsce. Spośród jodeł najlepiej znosi klimat kontynentalny.

Jodła kalifornijska
Rozwijające się igły. Park na Zdrowiu.

Popularna i często uprawiana.  To znakomity wybór, jeśli potrzebujecie srebrzystego lub niebieskiego zimozielonego drzewa o efektownej stożkowatej sylwetce.

Jodła kalifornijska
Park Północny w Sopocie.

Zwykle przyrasta 20-30 cm rocznie. Pozostaje dekoracyjna przez wiele lat, dłużej niż srebrne świerki, i jest bardziej od nich przyjemna w dotyku.

Jodła kalifornijska

Oprócz form o rozmaicie zabarwionych igłach istnieją odmiany o różnej sile wzrostu – w tym również karłowe, wolno rosnące, nadające się do małych ogrodów.

Jodła kalifornijska
Piękny okaz w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.

Dzięki charakterystycznym, bardzo długim, jednobarwnym igłom łatwo jodłę kalifornijską odróżnić od wszystkich innych jodeł.

Jodła kalifornijska
Igły jodły kalifornijskiej. Park na Zdrowiu.

Jodła kalifornijska jest niekiedy uprawiana na plantacjach jako drzewko bożonarodzeniowe.

Jodła kalifornijska
Park na Zdrowiu.
Jodła kalifornijska
Park Źródliska II.

Igliwie jodły kalifornijskiej o cytrynowym zapachu to dobry surowiec na herbatki. Napary z igieł mają działanie moczopędne i wykrztuśne. Mam w planach nalewkę z igliwia jodły kalifornijskiej, cytryny lub pomarańczy i goździków lub cynamonu.

Jodła kalifornijska
Park na Zdrowiu.

Rdzenni Amerykanie stosują wyciągi z igieł tego gatunku w leczeniu reumatyzmu. Niewiele jest badań dotyczących składu chemicznego jodły kalifornijskiej – jedno z nich znajdziecie TUTAJ (w języku angielskim).

Jodła kalifornijska
Młode igły jodły kalifornijskiej w parku Źródliska II.

6 komentarzy

  1. Dziękuję za dokładne i piękne przedstawienie tych wspaniałych drzew. Martwiłam się sterczącymi do góry w wierzchołku mojej jodły, tworami szyszkopodobnymi. Są tak wysoko że nie mogę im się dobrze przyjrzeć. Ale wydaje się, że są to kwiatostany żeńskie o których Pani pisze. Może gdzieś jeszcze znajdę zdjęcia tych kwiatostanów, żeby uspokoić się zupełnie.
    W żadnym innym miejscu nic nie znalazłam na ten temat, więc jeszcze raz dziękuję.

    Alicja
  2. Witam. Jest u nas w parku stara jodła. Pień ma goły bez gałęzi, gałęzie dopiero na wierzchołku. Ma ok. 10 metrów wysokości. Szyszki długie na 15 cm i grube. Nasiona są umiejscowione parami. Mam pytanie jaka to odmiana. Z góry dziękuję.

    Darek
  3. Dziś będąc z pieskiem na spacerku w parku zauważyłem, że przy samym pniu są ślady, bardzo niewielkie, pozostałości po gałęziach, które kiedyś tam były, wszystkie odpadły przy samym pniu. Pień jest prosty a kora prawie gładka.. Rośnie w cieniu innych drzew i pewnie dlatego nie ma gałęzi, tylko na samym czubku.. Pozdrawiam wszystkich.

    Darek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *