Wszyscy wiedzą, że kalina koralowa ma czerwone owoce. Ale istnieją odmiany o owocach innej barwy. Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’ (Viburnum opulus L. ‘Xanthocarpum’ ) ma efektowne jaskrawożółte owoce i jasnozielone ulistnienie. Natknęłam się na nią w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi w dziale arboretum. W pełni owocowania wygląda pięknie. Budzi zainteresowanie nietypową barwą owoców.
Przyciągające wzrok złocistożółte owoce kaliny koralowej ‘Xanthocarpum’ dojrzewają na przełomie sierpnia i września, nieco wcześniej niż u typowej formy z czerwonymi owocami. Po przymrozkach stają się półprzezroczyste, zachowują jednak miodowożółte odcienie. Od zwykłej kaliny różni się oprócz tego charakterystycznym błyszczącym ulistnieniem koloru zielonego jabłuszka. Jesienią liście przebarwiają się na żółto, a nie na czerwono jak u typowej formy.
Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’ jest krzewem silnie rosnącym, może osiągać nawet 4 m wysokości – podobnie jak forma typowa kaliny o czerwonych owocach. Zbliżony jest również pokrój krzewu. Kwitnienie jak u typowej formy. Warto ją posadzić mając duży ogród. Ładnie wygląda zwłaszcza przy wodzie.
Bronisław Szmit, Bronisław J. Szmit, Maciej Mynett – autorzy wydanej w 2016 r. książki „Drzewa i krzewy liściaste” piszą, że żółtoowocowa odmiana odmiana kaliny koralowej powstała w Austrii w 1842 r. Inne źródła podają, że została wyhodowana około 1910 r. w szkółkach Spaetha w Berlinie.
Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’ jest krzewem światłolubnym, ale może też rosnąć w półcieniu. W miejscach zacienionych słabiej kwitnie i owocuje. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne. Nie szkodzi jej mroźna zima.
Owoce żółtej odmiany kaliny koralowej są jadalne – podobnie jak w przypadku typowej czerwonoowocowej formy – raczej po przetworzeniu, a przynajmniej po przemrożeniu.
Można skorzystać z przepisów na wykorzystanie czerwonoowocowej kaliny w kuchni i w fitoterapii.