Młode klony kuliste wiosną
Młode klony kuliste przy budynku Wydziału Prawa i Administracji, zwanym Paragrafem. W głębi kościół św. Teresy. Zdjęcie wprawdzie pod słońce, ale dobrze widać “świecące” korony drzewek. 23-04-2016

Kulistą odmianę klonu zwyczajnego (Acer platanoides L. ‘Globosum’) łatwo rozpoznać, bo jest małym drzewem o koronie w kształcie kuli. Za młodu przypomina lizak na patyku.

Klony kuliste latem
Dorosłe klony kuliste w parku Baden-Powella dają gęsty cień. 22-06-2017

Z wiekiem korona staje się coraz szersza, płaskokulista, o szerokości większej niż wysokość – u starszych okazów nawet do 6-10 m średnicy.

Klon zwyczajny 'Globosum' wiosną
Klony kuliste na Żeligowskiego przy Placu Hallera o szerokich koronach – wygląda jakby były podcinane od dołu na kształt parasola. Niestety zostały okaleczone – krótko przycięte lub wręcz wycięte, bo nie widziałam tych szerokich koron przejeżdżając tamtędy ostatnio. 06-05-2017

Klon zwyczajny ‘Globosum’ jest odmianą krzaczastą, oferowaną wyłącznie w formie szczepionej na pniu. Wysokość pnia zależy od wysokości miejsca szczepienia – pień więcej nie urośnie.

Klon zwyczajny 'Globosum' wiosną
Kuliste klony rosną w rzędzie wzdłuż ogrodzenia cmentarza żydowskiego od strony Zagajnikowej. 30-04-2017
Młode liście klonu zwyczajnego 'Globosum'
Młode liście mają czerwonawy odcień. Paragraf przy Kopcińskiego. 23-04-2016
Klon zwyczajny 'Globosum' zimą
W stanie bezlistnym dobrze widać jak gęste są korony klonów odmiany ‘Globosum’. Zieleniec przy ASP, 2019-01-20

Korony klonów kulistych są mocno zagęszczone. Drobne ptaki, które uwiją tu gniazda, mogą czuć się bezpiecznie.

Klon zwyczajny 'Globosum'
Krótka aleja z klonów kulistych w dziale arboretum w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Przypominają aparat lotny dmuchawca. 08-04-2018
Klony kuliste wzdłuż ulicy
Klony kuliste wzdłuż Niskiej. 30-03-2018
Młode liście klonu zwyczajnego 'Globosum'
Rozwijające się liście klonu zwyczajnego ‘Globosum’. Ogród Botaniczny w Łodzi, 10-04-2017

Pąki zielone. Rozwijające się liście klonu zwyczajnego ‘Globosum’ mają czerwonawobrązowy odcień, później stają się zielone, a w jesieni żółkną.

Klony kuliste jesienią
Klony kuliste przebarwiają się jesienią później niż typowe klony zwyczajne. Zagajnikowa wzdłuż ogrodzenia cmentarza żydowskiego. 09-10-2018
Liście klonu kulistego
Majowe liście w parku na Zdrowiu, 06-05-2017

Liście są mniejsze niż u typu, o ostrzejszych klapach.

Kwiaty klonu zwyczajnego 'Globosum'
Kwitnie w kwietniu wraz z rozwojem liści. Ogród Botaniczny w Łodzi, 10-04-2017

Przykwiatki i młode skrzydlaki są czerwonawe.

Kwiaty klonu zwyczajnego 'Globosum'
Kwiatyi młode liście klonu zwyczajnego. Kopcińskiego przy Paragrafie, 23-04-2016

Odmiana kulista to najczęściej u nas spotykana z odmian klonu zwyczajnego. Rośnie powoli (około 15 cm rocznie). Nie wymaga formowania – korona w naturalny sposób tworzy regularną, zwartą kulę.

Klony kuliste zimą
“Aleja Zasłużonych” w parku na Zdrowiu, 02-01-2018

W wydanym w 2010 r. “Spacerowniku Łódzkim 2” autorzy Marzena Bomanowska, Ryszard Bonisławski i Joanna Podolska tak piszą:

Utworzona wzorem alejek cmentarnych Aleja Zasłużonych” wzdłuż ulicy Konstantynowskiej, naprzeciw pomnika Czynu Rewolucyjnego, była miejscem czczenia pamięci działaczy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dziś jedno z miejsc wstydliwie zapomnianych, tabliczki z nazwiskami dawno rozkradziono, w trawie zostały po nich tylko betonowe podwyższenia. Dobrze mają się tylko piękne symetryczne klony odmiany kulistej.

Kuliste klony zwyczajne
Klony kuliste z zapomnianej Alei Zasłużonych tworzą jakby boskiet, czyli w sztuce ogrodniczej kompozycję będącą imitacją lasu w ogrodzie. Park na Zdrowiu, 21-04-2018
Klony kuliste
Jeszcze raz klony kuliste w parku na Zdrowiu. 06-05-2017
Klony kuliste latem
Szpaler wzdłuż Zagajnikowej. 13-07-2018
Grupa klonów kulistych
Grupa klonów kulistych przy szpitalu CKD. Rozpoczynając wegetację wiosną mają zupełnie inną barwę niż typowe klony zwyczajne. 29-04-2017

Niezwykle efektownie wyglądają kuliste odmiany drzew strzyżone w foremne sześciany – ale jak dotąd nie widziałam, żeby ktoś tak się bawił w Łodzi.

Klony kuliste wiosną
Zieleniec przy ASP, 23-04-2016

Odmiana efektowna, elegancka, niekłopotliwa. Idealna w miastach, zwłaszcza przy ograniczeniu przestrzeni na wysokość. Jednak lepiej stosować z umiarem, nie nadużywać.

Klon zwyczajny 'Globosum' wiosną
Młode drzewka przy Paragrafie, 23-04-2016

Forma lubiana przez projektantów, bo szereg identycznych drzew o geometrycznych koronach wizualnie porządkuje przestrzeń.

Liście klonu zwyczajnego 'Globosum'
Liście mają ostre klapy. Park na Zdrowiu, 06-05-2017

Klony kuliste tolerują wielkomiejskie warunki i zanieczyszczenie powietrza. Mają płytki system korzeniowy i niewielkie wymagania glebowe. Mogą rosnąć w miejscach nasłonecznionych lub w półcieniu.

Grupa klonów kulistych
Zieleniec przy szpitalu CKD, 29-04-2017

Odmiana kulista klonu zwyczajnego jest często stosowana w zieleni miejskiej, przede wszystkim do obsadzania wąskich ulic, placów, parkingów, podjazdów – ale doskonale prezentuje się również na szerokich trawnikach.

Klon zwyczajny 'Globosum'
Na Placu Wolności klony kuliste prezentują się rachitycznie. Tutaj potrzebne są większe drzewa i lepiej pielęgnowane. 09-04-2016
Aleja z klonów kulistych
W Ogrodzie Botanicznym w Łodzi, 10-04-2017

Odmiana ‘Globosum’ to jedna z wielu historycznych odmian rodzimego klonu zwyczajnego. Pochodzenie tej odmiany nie jest znane. Po raz pierwszy była oferowana w 1873 r. w katalogu słynnych szkółek van Houtte’a w Ghent w Belgii. Opisana przez G. Nicholsona w 1881 r. Seneta podaje, że w Polsce pojawiła się u Hosera w 1894 r.

Młode klony kuliste
Posadzone w rzędach przy Paragrafie klony kuliste wyglądają elegancko. 23-04-2016

Bronisław Gałczyński tak pisze o klonach w wydanej w 1928 r. książce „Drzewa liściaste leśne i alejowe”:

Klon zwyczajny jest przez C. Hampla, głównego ogrodnika dzielnicy Treptow w Berlinie (w książeczce ,,Stadtbaume“) jako drzewo alejowe i uliczne goręcej polecany, niż wszystkie inne, nasze lub obce, klony. Ostrzega on jednak, że i ten klon potrze­buje przewiewu i że ulica zabrukowana, wysokiemi domami przed wiatrem zasłonięta, na której skutkiem tego latem silny wytwarza się upał, jest i dla tego klonu bardzo niedobrem stanowiskiem.

 

Istnieją liczne odmiany klonu zwyczajnego, sadzone nieraz w parkach i na ulicach. Ważniejsze z nich to A. pl. Reitenbachii i A. pl. Schwedleri, pierwszy o liściach purpurowych, a drugi o liściach na wiosnę czerwonych a potem ciemno zielonych. Wszystkie wymienione klony tworzą duże drzewa i nadają się tylko na bardzo szerokie ulice. Istnieje jednak odmiana klonu zwyczajnego, która może być sadzona na ulicach średniej szerokości (na chodnikach szerokości 4,5 do 5,5 metra). Jest to Acer platanoides globosum, klon kulisty, który bez żadnego cięcia tworzy piękne kuliste korony. Zresztą klony, podobnie jak orze­chy włoskie, nie lubią cięcia i jeżeli już koniecznie ciąć je trzeba, to należy uczynić to nie na wiosnę, a na jesieni.

Klony zwyczajne 'Globosum'
Kiedy tracą idealnie kulistą formę można przyciąć gałązki wystające poza obręb korony. Park Baden-Powella, 22-06-2017
Klony odmiany kulistej przy ogrodzeniu
Ciekawie wyglądają wypielęgnowane klony odmiany kulistej przy ogrodzeniu – nie pamiętam gdzie robiłam zdjęcie, ale na pewno w Łodzi. 05-06-2017

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *