Leszczyna turecka (Corylus colurna L.) w odróżnieniu od innych gatunków leszczyny jest drzewem, a nie krzewem. Tworzy atrakcyjną, gęstą, regularnie stożkowatą koronę i doskonale rośnie w warunkach wielkomiejskich. Mimo to wciąż jest mało znana i zbyt rzadko sadzona.

Orzechy leszczyny tureckiej we frędzlowatych okrywach
Orzechy leszczyny tureckiej w charakterystycznych frędzlowatych okrywach. Zduńska, 19-09-2017

Jej  zasięg obejmuje południowo-wschodnią Europę, Kaukaz, Azję Mniejszą. W ojczyźnie wybiera stanowiska w mieszanych lasach liściastych na zasobnych w próchnicę, dostatecznie wilgotnych glebach, na niżu i w górach. Niekiedy rośnie w kserotermicznych zaroślach. W naturalnych warunkach jest drzewem rzadkim, gdyż z uwagi na atrakcyjne drewno o różowym odcieniu była od dawna poszukiwana i wycinana w grabieżczy sposób. Tylko zdolność przetrwania w niedostępnych człowiekowi zakątkach gór uratowała ją od całkowitego wyginięcia.

Liście leszczyny tureckiej
Liście leszczyny tureckiej. Park Staromiejski, 13-05-2018,

Leszczyna turecka zaliczana jest do rodziny leszczynowatych (Corylaceae), albo brzozowatych (Betulaceae) – w zależności od systemu klasyfikacji botanicznej.

Pokrój leszczyny tureckiej
Pokrój leszczyny tureckiej. Park Staromiejski, 13-05-2018

Leszczyna turecka, inaczej zwana leszczyną drzewiastą, osiąga u nas ponad 20 m wysokości. Koronę ma gęstą, za młodu przez szereg lat smukłą i symetryczną, regularnie stożkowatą, a z wiekiem szerszą i zaokrągloną. W dobrych warunkach siedliskowych rośnie szybko (najbardziej intensywnie w wieku 20-40 lat), w gorszych powoli. Może żyć nawet ponad 200 lat.

Leszczyna turecka w okresie bezlistnym
Sylwetka leszczyny tureckiej w okresie bezlistnym. Park na Zdrowiu, 01-03-2017

Leszczyna turecka ma z reguły pojedynczy strzelisty pień, widoczny do wierzchołka korony – podobnie jak wiele drzew iglastych, a z liściastych olsza czarna. Czasami spotyka się okazy wielopniowe.

Pień leszczyny tureckiej
Konary wyrastają z pnia skośnie w górę lub niemal poziomo. Krzywickiego przy Tkackiej, 27-09-2017

Konary leszczyny tureckiej mają bardzo niewielką średnicę w porównaniu do grubości pnia. Skierowane są skośnie w górę i dość proste.

Kora leszczyny tureckiej
Kora na pniu leszczyny tureckiej. Park Staromiejski, 13-05-2018,

Kora leszczyny tureckiej jest cielistoszara do szaroczarnej, gruba, spękana, łuszcząca się tarczkowato.

Gałęzie leszczyny tureckiej
Podłużnie spękana kora na gałęziach leszczyny tureckiej. Park Staromiejski, 13-05-2018

Młode pędy gruczołowato owłosione, starsze nagie, chropowate, z jasnoszarą warstwą spękanego korka, który tworzy się czasami już na rocznych gałązkach.

Pąki leszczyny tureckiej
Pąki leszczyny tureckiej. Park Staromiejski, 03-04-2018

Pąki leszczyny tureckiej są podłużnie jajowate, pokryte rudobrązowymi owłosionymi łuskami. Boczne pąki odstają od gałązek.

Kotkowate kwiatostany męskie leszczyny tureckiej
Kotkowate kwiatostany męskie leszczyny tureckiej. Pomorska przy Wydziale Fizyki UŁ, 20-03-2017

Leszczyna turecka – podobnie jak wszystkim znana leszczyna pospolita – kwitnie wczesną wiosną, w marcu i kwietniu. Drzewo wiatropylne. Męskie kwiaty zebrane są po 2-6 sztuk w kotkowate kwiatostany długości 6-10 cm i średnicy około 0,6 cm. Kwiaty żeńskie skrywają się w małych pączkach, a spod ich łusek wyłaniają się w okresie kwitnienia tylko znamiona słupków, podobnie jak u leszczyny pospolitej.

Liście leszczyny tureckiej
Liście leszczyny tureckiej. Ogród przy Palmiarni, 12-05-2018
Liscie leszczyny tureckiej
Liście leszczyny tureckiej. Park Staromiejski, 13-05-2018,

Liście leszczyny tureckiej są w zarysie owalne lub szerokojajowate, u podstawy sercowato wycięte, na szczycie wyciągnięte w ostry wierzchołek, brzegiem podwójnie piłkowane lub z kilkoma niewielkimi klapami, ciemnozielone, za młodu obustronnie miękko owłosione, później nagie. Jesienią przebarwiają się na żółto, na zimę opadają. Liście mają długość 7-15 cm i 5-13 cm szerokości. Gruczołkowato owłosiony ogonek liściowy ma 1,5-4 cm długości – jest wyraźnie dłuższy niż u leszczyny pospolitej. Liście są ułożone na pędzie skrętolegle.

Dojrzewające owoce leszczyny tureckiej
Dojrzewające owoce leszczyny tureckiej. Ogród przy Palmiarni, 27-08-2016

Owoce leszczyny tureckiej to orzechy zebrane po 3-8 sztuk i ukryte w długich frędzlowatych okrywach znacznie dłuższych od samego orzecha, wielokrotnie podzielonych na podłużnie lancetowate ostre odcinki, często sierpowato wygięte.

Owoce leszczyny tureckiej
Owoce leszczyny tureckiej. Zduńska, 18-09-2017

Orzechy leszczyny tureckiej mają średnicę 1-2 cm. Dojrzewają w sierpniu-wrześniu. Są jadalne, pożywne i bardzo smaczne, smaczniejsze nawet niż owoce leszczyny pospolitej – mają jednak grubą i twardą skorupę, a miąższu niewiele. Dlatego leszczyna turecka nie jest uprawiana jako drzewo owocowe.

Owoce leszczyny tureckiej
Wyschnięte owoce leszczyny tureckiej na przedwiośniu. Park na Zdrowiu, 01-03-2017

Leszczyna turecka zaczyna owocować po kilkunastu latach, choć może kwitnąć wcześniej. Drzewo ważne w biocenozach podobnie jak leszczyna pospolita, dostarcza owoców ptakom i ssakom. Orzechy lubiane przez wiewiórki.

Leszczyna turecka wiosną
Leszczyna turecka wiosną. Krzywickiego przy Tkackiej, 20-04-2018

LESZCZYNA TURECKA W MIEŚCIE

Leszczyna turecka to przede wszystkim roślina ozdobna. W Europie i Ameryce Północnej cieszy się rosnącą popularnością jako idealne drzewo do sadzenia w miastach. Jest bardzo wytrzymała na ekstremalne warunki siedliskowe, suszę, wysoką temperaturę. Potrafi rosnąć nawet na wybetonowanych ulicach, w otoczeniu budynków. Toleruje zanieczyszczenie powietrza. Znosi zarówno silne nasłonecznienie, jak i zacienienie. Ma kształtny, symetryczny, zwarty, wąski pokrój, tak ceniony przez architektów krajobrazu. Gęsta korona daje dużo cienia. Liście są duże i ładne. Drzewo nie produkuje kłopotliwych odrośli korzeniowych. Z obserwacji wynika, że jest dość wrażliwe na zasolenie podłoża.

Leszczyna turecka zimą
Leszczyna turecka zimą. Park Staromiejski, 18-01-2018

Leszczyna turecka może być wykorzystywana do obsadzania trudnych i suchych miejsc: ulic, placów, parkingów, podwórek o szczupłej powierzchni, pasów drogowych. Dobrze wygląda także w naturalistycznych nasadzeniach, w parkach i zieleni osiedlowej, wzdłuż dróg.

Zwinięte pod wpływem upału liście leszczyny tureckiej
W palącym słońcu liście leszczyny tureckiej zwijają się rynienkowato, aby ograniczyć nagrzewanie korony i utratę wilgoci. Abramowskiego, 12-05-2018

W ŁODZI

W Łodzi leszczynę turecką spotkamy na przykład na ulicy Abramowskiego. Są tam drzewa w różnym wieku. Warunki ekstremalne – jak to na miejskiej ulicy – bardzo niewielka powierzchnia aktywna biologicznie wśród morza betonu, zaledwie wąski paseczek trawnika. Notoryczny niedobór wilgoci w podłożu i w powietrzu. Nadmiar lub brak słońca, w zależności od pory dnia i pory roku. Kurz, toksyczne gazy, miejski smog.

Leszczyna turecka na ulicy Abramowskiego
Leszczyna turecka na Abramowskiego, 12-05-2018

W wydanym w 2012 r. przewodniku “Park Sienkiewicza. Park Mniuszki” pod redakcją Romualda Olaczka czytamy:

Ulica Edwarda Abramowskiego i jej sąsiedztwo są szczególnym przykładem założenia urbanistycznego dzielnicy robotniczej z początku XX wieku. Dziś jest ono wypełnione zielenią, którą wprowadzono dopiero w latach 1960-1961, przez czyny społeczne mieszkańców i studentów łódzkich. Ulica stała się aleją obsadzoną leszczyną turecką; po 50 latach drzewa, które przeżyły, mają 80-120 cm obwodu.

Niektóre leszczyny tureckie na Abramowskiego obumarły, niektóre wyglądają całkiem dobrze. Wiosną 2015 r. dosadzono 10 kolejnych wyrośniętych okazów.

Leszczyna turecka
Leszczyna turecka na Abramowskiego, 12-05-2018

Z innych znanych mi osobiście rośnie dość duża leszczyna turecka w pasażu Schillera, kolejna w Alei Anny Rynkowskiej w pobliżu Alei Kościuszki. Kilka dużych drzew spotkamy na Zachodniej przy Limanowskiego – zimą wyglądają jak martwe, ale każdej wiosny okrywają się gęstym listowiem. Występują pojedynczo lub po kilka w zieleni osiedlowej i przy ulicach. Są wreszcie leszczyny tureckie w wielu łódzkich parkach – jak choćby w Staromiejskim, Julianowskim, Helenowie, parku na Zdrowiu, parku im. Staszica.

Owoce leszczyny tureckiej zamknięte we frędzelkowatych okrywach
Owoce leszczyny tureckiej są zebrane razem po kilka sztuk i zamknięte w długich, frędzelkowatych okrywach. Zduńska, 18-09-2017
Leszczyna turecka (Corylus colurna)
Młode liście leszczyny tureckiej. Krzywickiego przy Tkackiej, 20-04-2018

Oto fragment tekstu Edmunda Jankowskiego “Owoce mało rozpowszechnione”, opublikowanego w “Ogrodniku Polskim” Nr 23 z 1882 roku:

Orzech turecki (Corylus colurna, L.). Drzewo pochodzące z Turcyi, na kilkanaście łokci wysokie — u nas często wielki krzak, z liścia i kwiatu podobny do zwykłej leszczyny. Owoc, znany wszystkim orzech turecki, okrywają dwie miseczki, zewnętrzna wielodzielna, nibywystrzępiona, ze strzępkami po brzegu rzęsowatemi i wewnętrzna, trójdzielna. Orzeszyna ta udaje się w ziemi pożywnej, gliniasto-próchnicowej, dostatecznie wilgotnej (znamy ładne okazy w Ciechanowskiem). Potrzebuje stanowiska na słońce wystawionego, rozmnaża się z nasion, które zasypujemy piaskiem (często i w sklepach korzennych kupowane, dobre są na ten cel, gdy świeże). Rodzi późno, i dla tego zapewne niechętnie sadzony; w ostre zimy trochę przymarza podobno.

Liście leszczyny tureckiej jesienią
Liście leszczyny tureckiej jesienią. Krzywickiego przy Tkackiej, 27-09-2017

A tak o leszczynie tureckiej pisał w 1928 r. Bronisław Gałczyński w publikacji “Drzewa liściaste leśne i alejowe”:

LESZCZYNA TURECKA VEL BIZANTYJSKA.

(…) Dotychczasowe ogrodowe wielkoowocowe odmiany leszczyny pochodzą całkowicie, lub przeważnie od dwóch wyżej wspomnianych gatunków południowych — Corylus pontica i Corylus tubulosa i dlatego nie są przystosowane do naszego klimatu, a — jak twierdzi Johannes Bottner — nawet w Niemczech Południowych nie opłacają się i hodowane są tylko przez amatorów.

Owe wielkie pękate (pontica) lub podłużne (tubulosa) orzechy laskowe sprowadzane z południa znane są u nas w handlu, pod nazwą tureckich. Otóż nie mają one nic wspólnego z leszczyną turecką, wymienioną w nagłówku niniejszego rozdziału.

Corylus colurna, L, którą prof. F. Berdau (Botanika leśna) nazywa leszczyną turecką, a prof. J. Brzeziński (Hodowla drzew i krzewów owocowych) — leszczyną bizantyjską, wyrasta na drzewo do 15 metrów wysokości, rodzące orzechy mniejsze o twardej skorupce, znane w handlu pod nazwą greckich.

Jest to drzewo szybko rosnące, o pięknej piramidalnej koronie i pięknych, wielkich, błyszczących, pod spodem omszonych liściach, u podstawy głęboko sercowo wyciętych. Gałęzie dzikiej naszej leszczyny są, jak wiadomo, sprężyste i giętkie oraz nieco, zwłaszcza na czubkach, owłosione, — gałęzie leszczyny tureckiej są nagie i kruche.

Drzewo to jest polecone przez Komisję Ogrodową Warszawską, jako drzewo uliczne. Posiada ono, oprócz innych, jeszcze i tę zaletę, że wcześnie na wiosnę rozwija swe piękne liście i dopiero późno na jesieni je zrzuca. Ale jako drzewo uliczne posiada dwie wady: że rodzi owoce jadalne, a więc wwodzi na pokuszenie młodzież, pozbawioną opieki i owoców, co pociąga za sobą tak samo u nas, jak na całym świecie, — łamanie gałęzi, a po drugie, że nie jest bardzo odporne na mrozy, i dlatego sądzę, iż byłoby odpowiednie tylko dla zachodniej i południowej Polski, a w Polsce środkowej tylko na dobrze osłonięte stanowiska. Ziemi wymaga żyznej, umiarkowanie wilgotnej.

Liście leszczyny tureckiej
Liście leszczyny tureckiej. Ogród przy Palmiarni, 12-05-2018

ZASTOSOWANIE W FITOTERAPII

W naszej fitoterapii leszczyna turecka praktycznie nie jest znana, choć niekiedy wykorzystuje się liście leszczyny pospolitej. Toteż zaskoczeniem było znalezienie opisu jej niezwykłych właściwości leczniczych w książce bułgarskich autorów pod redakcją profesora Weselina Petkowa “Współczesna fitoterapia”, wydanej w Sofii w 1988 r.

Autorzy piszą, że wykorzystuje się liście oraz korę gałązek i pędów leszczyny tureckiej, zbierane wiosną (kwiecień-maj) lub w pierwszej połowie września. Według niedawno przeprowadzonych badań fitochemicznych liście są bogatsze w związki aktywne biologicznie. Zawierają liczne flawony, flawanonole i flawonole, olejki eteryczne, garbniki. W korze zawartość niektórych flawonoidów jest niższa, a niektóre obecne w liściach związki nie występują w korze. Preparaty z leszczyny tureckiej rozszerzają naczynia krwionośne i mogą być stosowane w chorobie niedokrwiennej serca. Wzmacniają działanie środków przeciwbólowych przy zawale mięśnia sercowego i stenokardii. Na ośrodkowy układ nerwowy wykazują swoiste działanie uspokajające, zmniejszały reakcje agresywne u zwierząt doświadczalnych. W bułgarskiej medycynie ludowej liście i kora leszczyny tureckiej są zalecane przy nadciśnieniu lekkiego i średniego stopnia oraz przy przeroście gruczołu krokowego u mężczyzn.

Liście leszczyny tureckiej
Liście leszczyny tureckiej, Park Staromiejski, 13-05-2018

Napar z liści leszczyny tureckiej: 1 łyżkę rozdrobnionych i wysuszonych liści lub kory zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić na godzinę w ciepłe miejsce. Pić po łyku kilka razy dziennie.

Rosnące u nas drzewa mogą mieć mniej wyraźne działanie lecznicze niż występujące w ciepłym klimacie, niemniej warto wypróbować działanie, jeśli macie znajomą leszczynę turecką rosnącą w czystym środowisku.

Leszczyny tureckie
Leszczyny tureckie w Parku Staromiejskim, 13-05-2018

20 komentarzy

  1. Kilka sztuk rośnie na Kopcińskiego przy nowym wiadukcie od strony Przędzalnianej, owoce co roku spadają na ścieżkę rowerową, są naprawdę smaczne.
    Jeden samotny rośnie też na parkingu przed szpitalem Matki Polki.

    Damian
  2. W Szczecinie rośną duże skupiska na Cmentarzu Centralnym wyjątkowo piękne aleje Leszczynowe i w Parkach Kasprowicza, Lasku Arkońskim, Sikorskiego, Al Piastów w wielu odmianach. Sadzone jeszcze w okresie Bismarka być może nawet wcześniej. ,, Rzepy” czyli owoce mogą występować nawet po 20 -30 szt., mój rekordzista miał 36 szt w jednym rzepie.
    Sa słodkie oleiste nadają się na nalewki na spirytusie jednak jest sporo pracy przy oczyszczaniu- wg mnie powinno robić się nalewkę na samych owocach z początku września.

    Piotr pozdrawia o Łódź
  3. Dawno temu na ulicy Jordanowskiej w Legnicy /Koło placu zabaw/ rosły w długim rzędzie,również, jak już ktoś napisał we Wrocławiu na ul.Mieleckiej 😎

    Dziadek marek
  4. W Poznaniu władze właśnie chcą usunąć 27 40letnich leszczyn tureckich z jednej z główny ulic w centrum miasta 🙁 Toczy się wojna o nie, ale chyba mieszkańcy ją przegrają – 12 tysięcy podpisów pod petycją, zebranych ręcznie, prezydent Poznania wyrzucił do kosza. W miejsce leszczyn mają zostać posadzone platany 🙁
    Leszczyny, mimo wieloletniego braku pielęgnacji i bardzo ubitego podłoża są w świetnej kondycji. Decyzja podyktowana wizją architektów, niczym więcej, nie ma racjonalnego uzasadnienia.

  5. W Poznaniu władze właśnie chcą usunąć 27 40letnich leszczyn tureckich z jednej z główny ulic w centrum miasta 🙁 Toczy się wojna o nie, ale chyba mieszkańcy ją przegrają – 12 tysięcy podpisów pod petycją, zebranych ręcznie, prezydent Poznania wyrzucił do kosza. W miejsce leszczyn mają zostać posadzone platany 🙁
    Leszczyny, mimo wieloletniego braku pielęgnacji i bardzo ubitego podłoża są w świetnej kondycji. Decyzja podyktowana wizją architektów, niczym więcej, nie ma racjonalnego uzasadnienia.
    https://zazielen.pl/wniosek-o-odmowe-zgody-na-usuniecie-leszczyn/

  6. A ja natknęłam się na jej kosmate kule i walajace się orzeszki w Gdyni Orłowie, oczywiście nie wiedząc cóż to za piękne drzewa. Zaintrygowana zaczęłam szukać i znalazłam ten wyczerpujący artykuł. Może uda mi się zawalczyć o nie w centrum Gdyni. Pozdrawiam autora:)

    Marzena
  7. Dziś (wrzesień) odkryłem te drzewa dzięki włochatym kulom leżącym na trawniku. Kilka tych drzew rośnie u mnie w pracy. Zasadzę u siebie na działce i będę miał je u siebie już zawsze. Mam nadzieję,że za jakiś czas mi za to podziękują w postaci owocników.

    Daniel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *