OMAN JAKO OSOBNIK

napisał Józef Borecki

Ozdobą trawników w ogrodach spacerowych, jako osobnik z korzyścią użytym być mógłby Oman (Inula helenium), a że rośnie dziko u nas nie wszędzie, przeto nie jest każdemu znanym. Opisuję go o tyle, o ile zaleca się ze strony estetycznej, aby szersze koło lubowników piękna ocenić mogło, czy rzeczywiście oman zasługuje na zaliczenie go do rzędu roślin ozdobnych.

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Oman jest rośliną trwałą, grubo-korzeniową, o wzroście silnym, liściach i łodygach sztywnych, wznoszących się pionowo. Wyrasta w pierwszej połowie kwietnia, a trwa do końca września, rozgałęzia się mało. Liście owalne, całobrzegie, sztywne, długie na trzy stopy, lekko odgięte, pokryte płowym włosem; cała roślina w dotknięciu szorstka, należy do rodziny złożonych, słonecznikowatych (Compositae, Heliantheae), lecz kwiatki ma małe, do półtora cala średnicy, obrzeżone krótkiemi, żółtemi płatkami, jak u bulw i słoneczników. Kwitnie w końcu sierpnia.

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Zasadzony w ziemi głęboko spulchnionej, rozrasta się z wiekiem wszerz, lecz nie rozłazi, i posadzony raz, trwa wiecznie; udaje się wszędzie; w stanie dzikim rośnie zawsze na ziemiach mocnych.

Oman wielki
Arboretum w Brnie (Czechy), 24-05-2013

Roślina ta jest piękną dla tego, iż dosyć wczas na wiosnę wydaje odrazu gromadę popielato-omszonych, kończastych, prosto w górę strzelających rulonów, które w miarę wzrostu zaczynają się rozwijać, i zanim wyrosną do trzech stóp, wierzchołek tego wielodzielnego słupa zaczyna się rozchylać, i wkrótce ukazują się na wszystkie strony lekko odgięte, wspaniałe liście, wązkie i kształtne, niby miecze, i te wydłużywwszy się, prawie każdy do 4-ch stóp, tworzą rozłożysty, piękny wazon. Do życzenia nicby nie było, gdyby roślina w tym stanie pozostawała do końca lata, lecz następuje powolna, nieznaczna zmiana; do połowy czerwca liście poszerzają się; otwierają więcej i przybierają barwę jasno-zieloną, a zwłaszcza na żebrach.

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

W końcu czerwca cały środek rośliny znowu gromadnie wznosić się czyli wyrastać zaczyna pionowo i zwarto. I tak, łodygi w krótkich odstępach okolone bywają nowemi, wielkiemi liśćmi, że ich prawie nie widać; gdy ta grupa dorośnie do 5 stóp, przedstawia się wtedy prawdziwie imponująco i wspaniale. I znowu życzyćby wypadało, aby w takim stanie dotrwała do końca, lecz od połowy sierpnia zaczynają pokazywać się kwiatowe pączki; roślina dorasta wtedy do 8 stóp, pozostając tak rozrosłą, okazałą do jesieni. Przy końcu września liście zaczynają żółknąć i cały okaz na piękności traci, to jest zaczyna starzeć się, lecz sztucznie zieloność można przedłużyć niedopuszczeniem do kwiatu, przez skrócenie wczesne łodyg kwiatowych.

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Byłoby niewątpliwie lepiej, gdyby oman trwać mógł w pełni życia do samej zimy, ależ z końcem września wszak i cały ogród przybiera barwę jesienną, a porównawszy go z innemi roślinami, gdy obliczymy, iż oman nie wymaga ani trudnego rozmnażania, ani przesadzania, ani budynku, ani okrycia, ani podlewania, ani przywiązywania, słowem małej opieki, a darzy nas, za mały kawałek ziemi w której rośnie, tak przepięknym wyglądem, jak prawie żadna roślina, przez miesięcy aż cztery, godzien jest bardzo, aby go mieć w każdym ogrodzie, choć jedną sztukę.

Motyle na kwiatostanach omanu
Kwiatostany omanu są świetnym paśnikiem dla owadów. Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-08-2010

Nie zalecam, aby go sadzić w miejscu tak zwanem pryncypalnem, ale zawsze na trawniku odkrytym, żeby można go oglądać z każdej strony, ceniąc jako rodaka, bo żyjącego na naszej ziemi ojczystej.

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

W Nieborowie, w ogródkach włościańskich rośnie oman obficie, nawet w cieniu drzew. Korzenie jego ciemno-szare, grube, mają właściwości lecznicze (radix helenii), a owczarze, na leki dla owiec, przychodzą tu po nie zdaleka, np. w tym roku było dwóch z pod Błonia.

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Zwróciwszy uwagę na tę roślinę przed kilku laty, zasadziłem jeden korzeń na trawniku, i dzisiaj mam piękny okaz; a ktokolwiek widzi go u mnie, każdego zadziwia okazałością i wszystkim bardzo się podoba.

Pąk kwiatostanowy omanu wielkiego
Pąk kwiatostanowy omanu wielkiego, Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Niezawodnie musi być u nas więcej roślin takich, które, gdyby stosownie użyć, przyniosłyby pożytek lub stanowiły prawdziwą ozdobę. Zalecając niniejszem tę wdzięczną roślinę, radzę aby każdy ją sadził, chociaż jeden okaz w ziemi głęboko spulchnionej, pożywnej, a będzie miał prawdziwą ozdobę ogrodu i przekona się o różnicy wzrostu, pomiędzy tym, a rosnącym dziko. Ktoby z czytających chciał nabyć oman, a nie miał zkąd, niechaj piśmiennie zgłosi się do mnie na jesieni lub na wiosnę, a bez pretensyi wyszlę podług wskazanego adresu, po jednym korzeniu.

Adres mój: Borecki, w Nieborowie, przez Łowicz.

Kwiatostan omanu wielkiego
Oman wielki w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi, 04-08-2012

Autorem powyższego tekstu zachęcającego do uprawy omanu, zamieszczonego w czasopiśmie „Ogrodnik Polski”, Nr 24, z roku 1894, jest Józef Borecki, wybitny ogrodnik z Nieborowa pod Łowiczem. W XIX wieku uprawiał w szklarni ananasy na podgrzewanym podłożu! Co ciekawe Józef Borecki jest rodzonym prapradziadem mojej ulubionej łowickiej koleżanki Ewy Salamon, poznanej przed wielu wielu laty z racji wspólnej fascynacji chartami. Rodzina Ewy i Muzeum w Nieborowie posiadają cenne pamiątki po prapradziadku Józefie, np. kostur cały w malunkach i wierszykach.

Portret Józefa Boreckiego
Portret Józefa Boreckiego (1836-1906), ogrodnika z Nieborowa – zdjęcie dzięki uprzejmości Ewy Salamon

Józef Borecki urodził się 25 stycznia 1836 r. w Mącznikach (Wielkopolska), zmarł 24 stycznia 1906 r. w Nieborowie. Około 1854 r. został przyjęty przez księżnę Aleksandrę Radziwiłłową  na służbę do parku w Arkadii. W 1865 roku objął obowiązki ogrodnika w pałacowym ogrodzie w Nieborowie (u księcia Zygmunta Radziwiłła) i pełnił tę funkcję przez około 10 lat. W 1876 r. założył własną szkółkę w Nieborowie. Józef Borecki jest autorem licznych artykułów zamieszczonych w ówczesnych czasopismach, szczególnie w “Ogrodniku Polskim”, a także Podręcznika botanicznego kieszonkowego dla ogrodniczków polskich wydanego w Łowiczu w 1882 r.

Józef Borecki
Józef Borecki

Zwróćcie uwagę jak malowniczo i szczegółowo Józef Borecki opisuje rozwój omanu. Odnośnie nieco ekstrawaganckiego tytułu tekstu “Oman jako osobnik” dodam, że chodzi o inne określenie solitera (samotnika), która to nazwa oznacza w ogrodnictwie efektowne rośliny sadzone pojedynczo, osobno, szczególnie wyeksponowane.

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 09-07-2011

 

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Oman wielki atrakcyjnie wyglądałby posadzony w grupach w łódzkich parkach, ogrodach, przy skupinach drzew i krzewów, nad stawami i strumieniami. Nie jest kłopotliwy w uprawie, wystarczy mu przeciętna ziemia ogrodowa, jednak najbujniej rośnie na podłożu wilgotnym, zasobnym w składniki pokarmowe. Lubi stanowiska słoneczne, lecz toleruje półcień. Może być uprawiany z nasion wysianych wprost do gruntu lub z rozsady.

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Oman wielki (Inula helenium L.) jest okazałą byliną należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Europy i Azji, gdzie zasiedla rozległe terytoria od Hiszpanii po Chiny. Na ogół uważa się, że w Polsce nie należy do rodzimej flory – ma status kenofita, czyli rośliny obcego pochodzenia, która zadomowiła się w niezbyt odległych czasach – za graniczną datę przyjęto odkrycie Ameryki. Rośnie u nas gdzieniegdzie – być może zdziczały z upraw – w świetlistych zaroślach, na polanach, zrębach, przy źródłach, korytach potoków, brzegach rzek, przypłociach, chętnie na glebach wilgotnych.

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Oman wielki szczególnie wielki wzrost osiąga w uprawie – często ponad 2 m. Tworzy zgrubiałe kłącze, z zewnątrz ciemnobrunatne, wewnątrz białawe, z licznymi, długimi korzeniami. Łodyga sztywno wzniesiona, miękko owłosiona, bruzdowana, w górnej części rozgałęziona. Liście duże, jajowate lub podłużnie eliptyczne, na brzegu delikatnie piłkowano-karbowane, spodem szaro filcowate. Dolne liście na długich rowkowatych ogonkach; górne siedzące, obejmujące łodygę. Koszyczki duże, o średnicy 6-8 cm, zebrane w baldachokształtną wiechę. Człony zewnętrznej okrywy koszyczka liściaste, jajowate, odgięte. Kwiaty złocistożółte; brzeżne kwiaty nibyjęzyczkowate, równowąskie, słupkowe;  wewnętrzne kwiaty rurkowate, obupłciowe. Kwiatostany omanu wabią liczne gatunki motyli, pszczół i innych pożytecznych owadów. Oman wielki kwitnie od czerwca do września.

Okrywa koszyczka omanu
Charakterystyczna okrywa koszyczka omanu. Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Oprócz walorów ozdobnych oman wielki cieszy się zasłużoną sławą jako roślina lecznicza. Korzeń omanu jest cennym surowcem zielarskim, stosowanym przede wszystkim jako środek wykrztuśny, żółciopędny, żółciotwórczy i antyseptyczny.

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Ignacy Rafał Czerwiakowski (1808-1882) tak o nim pisał w “Botanice lékarskiej do wykładów oraz dla użycia lékarzów i aptékarzów” (str. 186):

Jednym ze znakomitszych leków, od HIPOKRATESA utrzymujących się w użyciu, był korzeń omanowy – radix Enulae v. E. campanae v. Helenii. Jest on wzmacniająco-roztwarzający, pobudzający zwłaszcza błony śluzowe, ułatwiający wydzielanie, wzbudzający poty, pędzący mocz; dla tego zadawanym bywał nader często – w wozgrzywości dróg pokarmowych, w zastoinach wątroby i brzucha niższego, w śluzotokach wszelakich, w przeciągłem zapaleniu płuc, w dychawicy wozgrzywej, – a szczególnie we wszelkich jawnych lub wpędzonych w wewnątrz wyrzutach skórnych.

Gwoli wyjaśnienie – według M. Arcta Słownika ilustrowanego języka polskiego wozgrzywość to nadmierne wydzielanie ś. flegmy.

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Prof. dr Jan Muszyński (1884-1957), jeden z największych propagatorów ziołolecznictwa w Polsce, który w okresie powojennym organizował Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Łódzkiego oraz (wraz z profesorem Jakubem Mowszowiczem) Ogród Botaniczny w Łodzi, tak pisał o omanie w publikacji „Ziołolecznictwo i leki roślinne (Fitoterapia)”:

Radix Inulae (syn. Radix Enulae lub Rad. Helenii) – Oman (F.P. III)

Wysuszone kłącza i korzenie hodowanej w środkowej Europie i Polsce rośliny Inula helenium L., rodz. Compositae. Jest to ostro-aromatyczna przyprawa europejska do pokarmów trudno strawnych, która zastępowała używany dziś w tym celu imbir (Rhizoma Zingiberis).

Surowiec  ten odgrywał  niegdyś rolę podobną do tej, jaką odgrywa dziś w lecznictwie Eucalyptus (…), tj. jako lek wykrztuśny odkażający drogi oddechowe przy uporczywych bronchitach, grypie i nieżytach krtani.

Poza tym surowiec pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego oraz posiada (jak większość surowców aromatycznych) działanie moczopędne. Stosuje się w postaci naparu lub nalewki (2 do 5 g dziennie). Korzeń omanu posiada również działanie czerwiogubne.

Łodyga i liście omanu wielkiego
Łodyga i liście omanu wielkiego. Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

W publikacji Jana Biegańskiego “Ziołolecznictwo. Nasze zioła i leczenie się nimi”  (mam V wydanie z 1949 r.) czytamy, że w świeżym stanie korzeń omawiany bywa smażony w cukrze na konfiturę przyjemnego smaku, działającą pobudzająco  na czynności narządów trawienia, a w zastosowaniu ludowym korzeń omanowy dawany bywa w proszku, zmieszanym z miodem, lub też jako odwar  z garstki na kwartę wody (15,0 na litr) do picia w małych dawkach.

Kwiatostan omanu wielkiego
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

Doktor Henryk Różański pisze o omanie, że ocet na jego korzeniu odstrasza pchły, roztocze, zabija wszy i odpędza komary oraz gryzące meszki, a nalewka na kwiatach omanu 1:3 na alkoholu 40-60% usprawnia procesy intelektualne (dawka 10 ml).

Oman wielki
Ogród Botaniczny w Łodzi, 01-07-2018

W książce Nikołaja Danikowa o ludowych sposobach leczenia chorób onkologicznych (Николай Даников, Народные способы лечения онкологических заболеваний, Moskwa 2011) podano kilka recept na omanowe leki.

Nalewkę na winie przyrządza się zalewając 100 g suszonych rozdrobnionych korzeni 1 l wytrawnego wina. Odstawiamy w ciemne chłodne miejsce na miesiąc, wstrząsając od czasu do czasu, następnie odcedzamy. Przyjmujemy po 50 ml 2-3 razy dziennie przed posiłkami. Środek pomocny przy osłabieniu, depresji, bezsenności, drażliwości, nerwicy wegetatywnej.

Napar z ziela omanu przyrządzamy zalewając 1 łyżkę rozdrobnionego ziela z kwiatami szklanką wrzącej wody. Zostawiamy pod przykryciem na godzinę, następnie odcedzamy. Popijamy niespiesznie, małymi łykami w ciągu dnia w chorobach onkologicznych różnej lokalizacji.

W „Przewodniku do oznaczania krajowych roślin zielarskich” wydanym w 1983 r. profesor  Jakub Mowszowicz pisze, że z kłączy i korzeni omanu wielkiego, moczonych w azotanie amonu, otrzymuje się dość trwały siny barwnik, a kwiaty i liście farbują wełnę zaprawioną ałunem na kolor żółty.

5 komentarzy

  1. Ależ genialny tekst pod względem merytorycznym i wspaniała lektura zarazem z racji przytoczonych tekstów źródłowych ubarwionych pięknymi zdjęciami rośliny. Jakże przyjemnie się to czytało! Dziękuje bardzo.
    Także ja już zostaje w tym zielniku .

    Edyta Hawryluk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *