Łacińska nazwa zawilców wywodzi się od greckiego słowa anemos oznaczającego wiatr. Zapewne dlatego, że delikatne kwiaty ukazują się na krótko, a ich piękno jest ulotne jak wiatr.

Zawilec gajowy
Zawilce gajowe. Park Źródliska II

Zawilce (Anemone L.) to byliny kłączowe z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.) jest rośliną o białych efemerycznych kwiatach, bardzo charakterystyczną, powszechnie znaną i trudną do pomylenia.

Zawilec gajowy
Ogród Botaniczny w Łodzi

Zawilców gajowych nawet w mieście nie trzeba daleko szukać. Rosną nie tylko w okolicznych lasach i zaroślach, gdzie tworzą niekiedy rozległe kolonie, ale też w wielu łódzkich parkach. Każdej wiosny masowe kwitnienie zawilców to takie małe święto.

Zawilec gajowy
Zawilec gajowy posiada ozdobne odmiany ogrodowe – być może jest to jedna z nich. Ogród Botaniczny w Łodzi.
Zawilec gajowy
Park przy Hipotecznej – od strony Pojezierskiej. Jeszcze niedawno było ich tam więcej, obecnie zostało tylko kilka kęp.
Możliwe, że ich zanikanie spowodowane jest postępującą z roku na rok suszą.

Kwitnienie zawilców gajowych kształtuje tzw. aspekt wiosenny lasów, w okresie kiedy nie ma jeszcze liści na drzewach i jest dużo światła. Wtedy zawilce szybko gromadzą materiały zapasowe na kwitnienie następnej wiosny.

Zawilec gajowy
Rozwijające się zawilce gajowe w parku na Zdrowiu

Zawilec gajowy tworzy walcowate, poziomo płożące się podziemne kłącze długości do 30 cm, z licznymi nitkowatymi korzeniami. W kłączu gromadzą się materiały zapasowe, dzięki którym roślina może szybko rozwinąć się wiosną na dnie lasu, przed pojawieniem się na drzewach liści.

Zawilec gajowy
Park przy Hipotecznej

Pędy kwiatonośne zawilca mają wysokość 10-30 cm. Każdy taki pęd zakończony jest jednym kwiatem i trzema trójwrębnymi liśćmi podkwiatostanowymi. Liście odziomkowe, podobne do podkwiatostanowych, wyrastają z kłącza później, przeważnie pojedynczo. Części nadziemne zawilca gajowego zamierają i znikają z powierzchni ziemi już latem.

Zawilec gajowy
Park Źródliska II

Zawilec gajowy ma białe kwiaty o średnicy 2-4 cm, wyrastające na długich szypułkach. Przed kwitnieniem, wieczorem i podczas deszczu kwiaty są stulone i zwisające, a w pogodne dni otwierają się szeroko.

Zawilec gajowy
Park przy Hipotecznej

Listki okwiatu (to nie płatki!), zwykle w liczbie 6-8, są białe, z zewnątrz różowawe. Pręciki i słupki liczne. Ukazują się od marca do maja, w zależności od warunków pogodowych w danym roku.

Zawilec gajowy
Park przy Hipotecznej

Zawilce kwitną przez około 2 tygodnie. Kwiaty nie mają miodników, ale dostarczają pyłku. Są zapylane przez owady. Chętnie odwiedzają je podobne do os śliczne muchówki z rodziny bzygowatych (Syrphidae).

Zawilec gajowy
Ogród Botaniczny w Łodzi
Zawilec gajowy
Park Julianowski

Owoc zbiorowy, kulisty, złożony z owłosionych niełupek ze zgiętym dzióbkiem. Nasiona z niewielkim elajosomem (zwanym inaczej ciałkiem tłuszczowym lub ciałkiem mrówczym) są rozsiewane przez mrówki.

Zawilec gajowy
Park Źródliska II

Zawilec gajowy rozprzestrzenia się bardzo wolno – głównie przy pomocy kłączy, gdyż nasiona w większości są niepłodne. Jest gatunkiem wskaźnikowym starych lasów, tj. kompleksów leśnych zachowanych na przestrzeni wieków. Jego obecność w łódzkich parkach może świadczyć o tym, że w miejscu gdzie rosną był dawniej las.

Zawilec gajowy
Park na Hipotecznej

Zawilec gajowy rośnie zwykle w półcieniu, na glebach dostatecznie żyznych i wilgotnych, o odczynie umiarkowanie kwaśnym do obojętnego, w żyznych lasach liściastych (grądach, buczynach, lasach łęgowych, świetlistej dąbrowie, rzadko w kwaśnej dąbrowie), borach mieszanych sosnowych i świerkowych, zaroślach, parkach. Chętnie towarzyszy dębom.

Zawilec gajowy
Park na Hipotecznej

Podobnie jak inne rośliny z rodziny jaskrowatych zawilec w stanie świeżym zawiera trujący glikozyd ranunkulinę, która działa drażniąco na skórę i błony śluzowe. Może wywołać odczyny alergiczne u osób wrażliwych nawet przy zrywaniu ziela.

Zawilec gajowy
Park przy Hipotecznej

Dr Henryk Różański wyjaśnia, że ziele zawilców należy zbierać podczas kwitnienia i stosować po wysuszeniu, które unieczynnia (inaktywuje) drażniące laktony. Pisze m. in.:

Ranunkulina – glikozyd zawiera w budowie lakton – protoanemoninę (protoanemonin). Działa uspokajająco, bakteriobójczo i bakteriostatycznie, pierwotniakobójczo, antymutagennie, przeciwgorączkowo i fungistatycznie. Jest fitoncydem o silnych właściwościach przeciwpasożytniczych i przeciwdrobnoustrojowych. Niestety działa też drażniąco na błony śluzowe i skórę. U niektórych osób wywołuje odczyny alergiczne. Przy niewłaściwym zastosowaniu, przedawkowaniu i nadwrażliwości zawilec wywołuje kichanie, kaszel, łzawienie, ślinotok, rumień na skórze i pokrzywkę. Świeży surowiec (kłącze, ziele), sok, intrakt ze świeżego ziela/kłącza zawilca powoduje podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, podrażnienie nerek, białkomocz i krwiomocz, biegunkę, zapalenie spojówek, przekrwienie narządów płciowych, nudności i wymioty oraz ból głowy i stany zamroczenia.

Zawilec gajowy
Ogród Botaniczny w Łodzi

Jeśli już zbierać zawilce, to oszczędnie, tylko w takiej ilości jaka jest niezbędna, a nie na zapas, “bo tyle tu tego rośnie”, “bo może się przyda”. Amerykańscy zielarze mówią: don’t be greedy – nie bądź zachłanny. Zawilce naprawdę wolno rosną, a zerwanie jedynego liścia spowoduje, że dana roślina nie da rady zgromadzić zapasów na następne kwitnienie. Można zbierać same kwiaty.

Zawilec gajowy
W parku przy Hipotecznej

Współcześni amerykańscy zielarze stosują różne gatunki zawilców w bardzo małych dawkach (1-5 kropel nalewki ze świeżego ziela) jako środek uspokajający, specyficzny w przypadku stanów lękowych u osób bardzo nerwowych z zaburzeniami jelitowymi, przy atakach paniki, po traumatycznych przeżyciach. Coś w rodzaju Rescue Remedy doktora Bacha.

Zawilec gajowy
Park przy Hipotecznej

Jednak trzeba pamiętać, że zawilec jako roślina trująca nie jest surowcem dla osób niedoświadczonych, słabo obeznanych z fitoterapią. Preparaty ze świeżego ziela mogą zrobić poważną krzywdę: spowodować mdłości, wymioty, biegunkę, spadek ciśnienia krwi.

Zawilec gajowy
Białe zawile i żółte ziarnopłony wiosenne w parku Źródliska II

Zawilec gajowy nie jest objęty ochroną gatunkową, ale to nie znaczy, że wolno go niszczyć. Na szczęście minęła bezmyślna moda na bukieciki z wiosennych kwiatów. Zawilce gajowe nie nadają się do zrywania na bukiety, także z powodu niewielkiej trwałości. Zwykle więdną zanim zostaną doniesione do domu. Poza tym ranunkulina zawarta w świeżym zielu może powodować podrażnienie skóry i błon śluzowych.

Zawilec gajowy
Ogród Botaniczny w Łodzi

Według mitologii nimfa Chloris (czyli rzymska bogini Flora) była zazdrosna o swojego męża Zefira, uosobienie łagodnego wiatru zachodniego, gdy ten spoglądał na nimfę Anemone. Z zazdrości zamieniła nimfę w delikatny kwiat, który budzi się na nowo każdej wiosny.

Zawilec gajowy i zawilec żółty
Zawilce gajowe i zawilce żółte w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.

W Polsce rosną 4 rodzime gatunki zawilców, z których najpospolitszy jest zawilec gajowy (Anemone nemorosa). Pozostałe krajowe gatunki to: zawilec żółty (Anemone ranunculoides), zawilec wielkokwiatowy (Anemone sylvestris) i zawilec narcyzowy (Anemone narcissifolia). Kilka innych gatunków obcego pochodzenia uprawia się w ogrodach.

Zawilec żółty
Zawilec żółty (Anemone ranunculoidea L.) w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Spotykany w naszych lasach i parkach zawilec żółty (Anemone ranunculoides L.) różni się od bardziej pospolitego zawilca gajowego przede wszystkim żółtymi kwiatami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *