Przeglądałam niedawno archiwalne zdjęcia z dnia 24 maja 2013 r. z ogrodu botanicznego i arboretum w Brnie w Czechach. Zachwyciła mnie mała architektura. Minimalistyczna i elegancka, wykonana z dbałością o szczegóły, doskonale współgrająca z roślinami. Nie przytłacza roślinności, ale pięknie ją eksponuje.
Dziś nie będzie więc o roślinach, tylko o “umeblowaniu” ogrodu. Pergole, nawierzchnie, ławki, murki, zbiorniki wodne. To sztuka ogrodnicza na wysokim poziomie. Może zainspirują was te proste a wysmakowane rozwiązania. Marzą mi się takie zakątki w Łodzi. Spójrzcie na zdjęcie poniżej.
Ogród botaniczny i arboretum Uniwersytetu im. Mendla w Brnie ma powierzchnię około 11 ha. Jest malowniczo położony na wysokości 220-250 m n.p.m. w dzielnicy Ponava, w pobliżu stadionu piłkarskiego Za Lužánkami.
Ogród botaniczny pojawił się w tym miejscu już w 1926 r. przy ówczesnym Uniwersytecie Rolniczym. Stary ogród zajmował niewielką powierzchnię, a studenci mogli tu znaleźć gatunki przydatne w produkcji rolnej.
W 1938 r. powstało arboretum o powierzchni 2 ha dla studentów leśnictwa. Założycielem był wielki naukowiec i pedagog prof. August Bayer, który zginął podczas II wojny światowej w obozie koncentracyjnym.
Na obecnie zajmowanym terenie 11 ha utworzono ogród botaniczny i arboretum w 1967 r. Składa się z pięciu głównych działów. Fantastyczna kolekcja storczyków w szklarniach obejmuje ponad 1500 gatunków oraz 3000 hybrydów, do tego 200 gatunków z rodzaju Tillandsia (oplątwa). Na zewnątrz można podziwiać około 500 gatunków roślin alpejskich, 2000 bylin i 4000 roślin drzewiastych. W maju zakwita w ogrodzie ponad 300 odmian kosaćców, czyli irysów (Iris).
Gdybyście wybierali się do arboretum w Brnie sprawdźcie godziny otwarcia. Poza okazjonalnymi wystawami ogród jest dostępny dla zwiedzających (indywidualnie i grupowo) po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu.
Jeśli będziecie w Brnie zajrzyjcie też do niewielkiego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Masaryka, który leży przy ulicy Kotlářská 2 w centrum miasta.