Park Źródliska I jest najstarszym łódzkim parkiem miejskim oraz jednym z pierwszych parków publicznych w Polsce.
Powstał z podziału tzw. Ogrodu Spacerowego założonego w 1840 r. poprzez wydzielenie z obszaru przyłączonego do rozwijającego się miasta fragmentu wiekowego lasu z licznymi źródłami.
Rosną w nim drzewa starsze od najstarszych łódzkich budowli.
Park Źródliska I położony jest blisko centrum miasta, pomiędzy ulicami: Fabryczną, Przędzalnianą i Aleją Piłsudskiego. Ma powierzchnię 9,2 ha. Sąsiaduje z parkiem Źródliska II – zachodnią częścią Ogrodu Spacerowego, która była w posiadaniu fabrykanta Karola Scheiblera.
W obu parkach Źródliska rośnie wiele potężnych dębów – pomników przyrody. Są one żyjącymi do dziś reliktami rosnącej tu niegdyś puszczy łódzkiej. Ich wiek szacuje się na około 300 lat.
W obydwu parkach Źródliska I i II rośnie 35 dębów o obwodzie pnia powyżej 3 m (1 m średnicy), każdy z nich zasługuje na miano pomnika przyrody tak ze względu na rozmiary i wiek, jak i pochodzenie. To rzadki fenomen w świecie, aby w centrum dużego, przemysłowego miasta ostały się puszczańskie drzewa. Ich młodość upłynęła w lesie jeszcze biskupim, w czasach panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego; dojrzałość osiągały, gdy Łódź dopiero zaczynała się rozwijać w miasto przemysłowe; mogą jeszcze żyć tyle lat, ile już przeżyły.
-tak opisują dęby w Źródliskach autorzy przewodnika “Ogrody Księżego Młyna” wydanego w 2006 r. pod redakcją prof. Romualda Olaczka.
Oto kilka zdjęć w różnych porach roku jednego z najpiękniejszych dębów w parku Źródliska I – tego znad stawu.
Również w wydanym w 2006 r. przewodniku “Park Źródliska I” pod redakcją Romualda Olaczka znajdziemy piękny opis:
Wielkie, mocarne drzewa, będące przyrodniczym skarbem Łodzi i ozdobą tego parku. Stare dęby tworzą osobliwy nastrój i nadają swoisty rys krajobrazowi Źródlisk. Najgrubsze rosną pojedynczo, mają pnie ponad 3 m obwodu i grube konary podtrzymujące nisko osadzone korony. Te zaś, które rosną w zwarciu w towarzystwie innych drzew, są wyższe, smuklejsze i cieńsze, chociaż niekoniecznie młodsze.
Pomiary niektórych pomnikowych dębów w Źródliskach na stronie Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych.
Przepiękne drzewa! Monumentalne. Robią ogromne wrażenie na żywo. Cud natury!
O tak, są wyjątkowe 🙂