Mam w planach aktualizację wpisu o topoli carskiej (Populus x berolinensis ‘Petrowskiana’), jednej z najczęściej spotykanych w Łodzi topól. Zgłębiając temat zainteresowałam się osobą domniemanego twórcy tej odmiany Richarda Schroedera (1822-1903) – Duńczyka, który żył i pracował w carskiej Rosji od połowy XIX w. do początku XX w. Postać ze wszech miar niezwykła. Trudno doszukać się o nim informacji w języku polskim, a że nie wszyscy znają język rosyjski zamieszczam fragment książki z przełomu wieków XIX i XX (w moim tłumaczeniu) oraz trochę ciekawostek o Schroederze i jego topolach.

Topole carskie
Dwie pozostałe przy życiu topole carskie (Populus x berolinensis 'Petrowskiana’) w parku Klepacza. Być może są to najstarsze w Polsce okazy tej odmiany.

Richard Iwanowicz Schroeder – hodowca roślin, uczony, pedagog, autor licznych publikacji, człowiek niebywałej energii i pracowitości, o nadzwyczajnym zamiłowaniu do roślin, uważany za ojca rosyjskiego ogrodnictwa. Urodził się w 12 stycznia 1822 r. w miejscowości Lottrup w pobliżu Horsens w Danii. W Danii zdobył ogrodnicze wykształcenie i odbył praktyki w ogrodzie botanicznym w Kopenhadze. W końcu lat czterdziestych XIX wieku przeniósł się do Rosji. Najpierw został głównym ogrodnikiem w instytucie leśnictwa w Petersburgu. Założył arboretum przy uczelni i rozpoczął badania dotyczące aklimatyzacji oraz naturalizacji drzew i krzewów. Pracami tymi uczony zyskał sławę wśród ogrodników na świecie. W 1862 r. przeprowadził się do Moskwy, gdzie jako główny ogrodnik w Piotrowsko-Razumowskiej akademii leśnej i rolniczej (późniejszej słynnej Akademii Rolniczej im. Timiriazewa) pracował ponad 40 lat, aż do samej śmierci w 1903 r. Z różnych miejsc sprowadzał nasiona, wysiewał, uprawiał, krzyżował, szczepił, prowadził badania na tysiącach egzemplarzy, aby uzyskać drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe tolerujące surowy klimat północnej i środkowej Rosji. Schroeder zostawił po sobie ogród dendrologiczny z niezwykłą kolekcją różnorodnych roślin. Dwunastohektarowe arboretum przy uczelni istnieje do dziś, choć nie jest udostępnione do zwiedzania na co dzień.

Topole carskie
Topole carskie ze skweru im. J. Szustrowej przy Wojska Polskiego – majowe liście i dojrzewające owocostany. Rozwijające się liście są lekko zaczerwienione, jak u topól kanadyjskich. Schroeder tak pisał o tym kultywarze: Uzyskana przypadkowo i otrzymywana w szkółce Akademii z siewu nasion P. canadensis zapylonych prawdopodobnie P. suaveolens.

Obok szeregu publikacji w periodykach oraz licznych monografii najsłynniejszym dziełem Schroedera jest wydany po raz pierwszy w 1880 r. w Petersburgu „Rosyjski ogród, szkółka i sad owocowy” (Русский огород, питомник и плодовый сад) – praktyczny podręcznik obejmujący główne działy ogrodnictwa (były też późniejsze wydania, bodaj osiem). Są  tam interesujące fragmenty o gatunkach i odmianach topól oraz o ich rozmnażaniu.

Topola czarna 'Plantierensis'
Topola czarna 'Plantierensis’ (Populus nigra 'Plantierensis’) w parku Matejki należy do najcenniejszych łódzkich topól. Ma obwód pnia 4,42 m. Jest mieszańcem topoli włoskiej i brzozolistnej odmiany topoli czarnej.

Schroeder pisał, że już dawno zauważono, iż topole – podobnie jak należące do tej samej rodziny wierzby – są nadzwyczajnie skłonne do krzyżowania się między sobą. W ogrodzie dendrologicznym i w jego sąsiedztwie rosły przeróżne topole, które były rodzicami wyhodowanych przez Schroedera mieszańców. Zapylały się czym popadło. Na przykład z wysiewu nasion zebranych z P. angulata uzyskał wiele różnych hybryd, które miały wyraźne cechy P. laurifolia, P. berolinensis, P. suaveolens, P. nigra i innych, chociaż wymienione męskie egzemplarze znajdowały się niekiedy w znacznym oddaleniu od drzew matecznych. Sekret polega na tym, że topole to drzewa wiatropylne, u których zapylenie odbywa się dzięki przenoszeniu przez wiatr pyłku kwiatowego na duże odległości. Najbardziej obiecujące z tych mieszańców Schroeder wprowadził do uprawy. Niektóre przetrwały do naszych czasów, inne nie.

Topole berlińskie
Topole berlińskie z ulicy Wąskiej na Bałutach. Nie znając płci nie podaję nazwy odmiany (tutaj i na kolejnych zdjęciach)

Wspomniana topola carska – teoretycznie jeden z gatunków schroederowskich – uchodzi obecnie za kultywar (odmianę uprawną) topoli berlińskiej. Judson Gary Isebrands i James Richardson w obszernym dziele Poplars and Willows: Trees for Society and the Environment z 2014 r. opisują topolę berlińską jako mieszańca topoli laurolistnej i topoli czarnej (Populus laurifolia x Populus nigra). Dendrolog Włodzimierz Seneta (1983) uważał topolę carską za „żeńską topolę berlińską”, która „powstała w Petrowskoje k. Moskwy i – sądząc z b. skąpych opisów – różni się od P. x berolinensis (prawdziwej, męskiej!) właściwie tylko płcią”. Natomiast według Władysława Bugały (1979) „żeńskie drzewa bardzo podobne do topoli berlińskiej to egzemplarze mieszańca – P. x petrowskyana Schroed.”.

Topola carska
Jedna z wiekowych topól carskich w parku Klepacza – pomnik przyrody

Autorzy przewodnika „Park im. ks. b. Michała Klepacza” wydanego w serii „Parki i ogrody Łodzi” pod redakcją prof. Olaczka (mam II wydanie z 2014 r.) piszą:

Topola berlińska jest krzyżówką europejskiej topoli włoskiej z syberyjską topolą laurolistną. Niektórzy uważają, że są dwa różne kultywary tego mieszańca: odmiana 'Berlin’ występująca tylko jako osobniki męskie, otrzymana w Berlinie przed 1870 r., i odmiana carska czyli 'Petrowskiana’, wyhodowana w Rosji i występująca tylko w formie żeńskiej (topole są drzewami dwupiennymi, na jednych drzewach powstają pręcikowe kwiaty zebrane w zwisające wiotkie kotki, na innych słupkowe, rodzące nasiona z kępkami puchu). Inni dendrolodzy uważają topolę carską za odrębny gatunek.

Topole berlińskie
Topole berlińskie w ogrodzie Politechniki Łódzkiej

Czy oryginalny mieszaniec otrzymany przez Schroedera pod Moskwą i obdarzony przez niego nazwą ‘Petrowskiana’ jest tą samą topolą, którą można spotykać w Łodzi niemalże na każdym kroku? Po przeczytaniu zapisków Schroedera wydaje się to mało prawdopodobne.

Topola carska
Jedna z dwóch wiekowych topól carskich w parku Staszica

Obok ‘Petrowskiana’ inną spośród schroederowskich topól wspominaną w literaturze dendrologicznej jest legendarna ‘Rasumowskiana’. Legendarna dlatego, bo właściwie nie wiadomo jak wygląda i czy jest w Polsce. Opisy ‘Rasumowskiana’ są skąpe i nie zawsze spójne. Nic pewnego. Nie znalazłam wiarygodnych opisów i zdjęć w internecie. Nawet w rosyjskich kilkutomowych dziełach dendrologicznych można znaleźć o niej tylko krótkie wzmianki.

Prawdopodobnie była przed wojną sprowadzona do arboretum w Kórniku, bo w Roczniku Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego (Vol. 3 z 1930 r.) tak o niej pisali Antoni Wróblewski i  Karol Wallisch w tekście „Spostrzeżenia aklimatyzacyjno-hodowlane nad topolami”:

x P. Rasumowskyana Schroeder. Mieszaniec P. nigra x suaveolens, pochodzenia ogrodowego, otrzymana w Ogr. Bot. Akad. Rolniczej Petrowsko-Razumowskiej, około roku 1882. Gatunek ten o liściach podobnych do gruszy, spodem biało-szarawych, byłby bardzo ozdobny, gdyby nie był najmniej ze wszystkich gatunków odporny przeciw rdzy, która już w początkach sierpnia ogołaca drzewa z liści. Mnoży się dobrze przez sadzonki. Otrzymana z kilku źródeł. Wartości tylko dendrologicznej.

W „Drzewoznawstwie” (1955) pisano o topoli berlińskiej:

 Mieszańcami podobnymi pod względem wymagań klimatycznych i cech morfologicznych są następujące topole:

X P. Rasumowskyana Schroed. (P. nigra x P. laurifolia). Pędy gładkie, liście podłużnie romboidalne lub jajowate, długości 6-12 cm.

X P. Petrowskyana Schroed. (P. deltoides x P. laurifolia). Długopędy i liście jak u topoli berlińskiej.

X P. Wobstii Schroed. (prawdopodobnie P. laurifolia x P. tristis). Długopędy brązowoszare, nieco kanciaste. Liście jajowate lub romboidalnojajowate. Kora na pniu białoszara. Znane są tylko osobniki żeńskie.

Krussmann (1977) z kolei podaje, że P. x rasumowskiana (Regel) Dipp. (= P.? laurifolia x P. nigra) jest podobna do P. berolinensis, lecz o gałązkach bardziej kanciastych i gładkich oraz zaostrzonych, lepkich pączkach. Liście na silnych pędach okrągło-owalne, do 14 cm długości, zaokrąglone lub nieco sercowate u nasady, na końcu wyciągnięte w długo zaostrzony, gruczołowato ząbkowany wierzchołek, prawie zupełnie gładkie, brzegiem gruczołowato karbowane, nie orzęsione, ogonek cylindryczny, od góry owłosiony. Słabo rosnąca i o niewielkiej wartości dekoracyjnej.

Interesująco o różnych moskiewskich topolach, w tym schroederowskich, piszą autorzy wydanej w 2012 r. publikacji „Adwentywna flora Moskwy i okręgu moskiewskiego” (Майоров С.Р., Бочкин В.Д., Насимович Ю.А., Щербаков А.В.,  Адвентивная флора Москвы и Московской области, Moskwa, 2012). Opisując topolę Razumowskiego (? Populus x rasumovskyana Schroeder) podają przypuszczalne pochodzenie (? P. x woobstii x P. laurifolia;  ? P. laurifolia x P. nigra var. italica; ? P. laurifolia x P. nigra var. italica x P. deltoides var. monilifera). Nie informują, czy zaglądali do oryginalnych tekstów Schroedera. Najpierw cytują Rehdera (1949): „Gałązki nagie, kanciaste; liście na długopędach okragło-owalne, z zaokragloną lub niemal sercowatą nasadą, do 14 cm długości; na starych drzewach mniejsze, eliptyczne”. Przytaczają fragment z wielotomowej dendrologii pod redakcją Sokołowa (1951): Liście mogą być deltoidalne, ich ogonki owłosione, a w miejscu ich przejścia w blaszkę liściową mogą być gruczołki. Autorzy „Adwentywnej flory Moskwy …” piszą, że w 2010 r. zebrali do zielnika dużą ilość pędów odroślowych i opadłych gałązek z korony starego (senilnego) egzemplarza rosnącego naprzeciw budynku moskiewskiej akademii rolniczej. Drzewo to służyło jako „typowy okaz” albo topoli ‘Petrowskiana’ albo ‘Rasumowskiana’ – naukowcy nie są tego pewni. Liście okazały się pozbawione gruczołków lub (znacznie rzadziej) ze słabo wyrażonymi gruczołkami, ogonki nieco owłosione, gałązki z korony – słabo kanciaste (pędy odroślowe – żebrowane). Zauważono silnie wyrażone cechy topoli czarnej. Korona wąskostożkowata, jak u topoli berlińskiej. Stąd przyjęto, że zachowała się topola ‘Rasumowskiana’, a rosnąca niegdyś obok ‘Petrowskiana’ nie przetrwała (w istniejących opisach topoli ‘Petrowskiana’ częściej podkreślano owłosienie i żebrowanie gałązek, a także obecność gruczołków, czego nie stwierdzono u zachowanego okazu). Autorzy przypuszczają, że być może jako topola Razumowskiego figuruje klon topoli berlińskiej o szerokich liściach, lub też podobna kombinacja cech mogła wyniknąć przy innego rodzaju krzyżówkach. Coś bardziej pewnego można by ewentualnie stwierdzić po wykonaniu analiz molekularnych.

Topola carska
Topola carska z parku Staszica

Teraz oddaję głos samemu Richardowi Schroederowi – twórcy kultywarów ‘Rasumowskiana’ i ‘Petrowskiana’. Z obszernej książki „Rosyjski ogród, szkółka i sad owocowy” – fragmenty o rozmaitych topolach sprzed ponad wieku. Nazewnictwo i podział systematyczny oryginalne. Większość tych topól – jeśli nie wszystkie – Schroeder uprawiał w zarządzanym przez siebie ogrodzie słynnej akademii rolniczej pod Moskwą (obecnie już na terenie Moskwy).

Populus. Topola. Salicineae.

Topola szara
Pomnikowa topola szara (Populus x canescens) w parku Kilińskiego

Populus alba L. – srebrzysta. Południowo-Wschodnia Europa i Azja. Dorodne, duże drzewo o szeroko rozrośniętej koronie z białym kutnerem na spodzie liści, bardzo rozpowszechnione w ogrodach, parkach i szkółkach. W uprawie znajdują się tylko męskie rośliny, dlatego nie uzyskuje się nasion; niekiedy powstają mieszańce z P. tremula – to P. canescens Sm. Rozmnażanie zachodzi poprzez odrośla korzeniowe, których stare drzewo daje wiele, oraz przez odkłady; z sadzonek przyjmuje się tylko niewielki procent.  

Topole białe
Topole białe (Populus alba) w parku nad Sokołówką
Topola biała 'Bolleana'
Topola biała 'Bolleana’ (Populus alba 'Bolleana’ na Gdańskiej przy willi Kellera

Populus alba v. Bolleana, P. Bolleana Lauche – przepiękna stożkowata odmiana topoli z centralnej Azji. Drzewo nieco wrażliwe na mróz, potrzebuje w młodym wieku osłony, suchego ciepła i słonecznego stanowiska. Rozmnaża się z sadzonek, odkładów i przez szczepienie na formie typowej i na osice.

Populus angulata Ait. – graniasta. Ameryka Północna. Przepiękne drzewo o ogromnej koronie; liście duże, gładkie, jasnozielone, prawie trójkątne lub deltoidalne, z wyciągniętym końcem; gałęzie zwłaszcza młode i silne, żebrowane, wzrost szybki. U nas w uprawie tylko rośliny żeńskie, których kwiaty, przypadkowo zapylone przez rozmaite inne topole, dają wschodzące nasiona i liczne mieszańce, spośród których wybrano najlepsze dla dalszego rozmnażania przez sadzonki. W niektórych przypadkach wyraźnie widać wpływ topoli wonnej, laurolistnej, berlińskiej i innych.

Populus Atheniensis Ludw = graeca. Hort. – topola ateńska – nie dlatego, że pochodzenia greckiego, jak objaśnia Koch, ale od miejsca o tej nazwie w Ameryce Północnej. Ładne wyprostowane drzewo średniej wielkości z niewielkimi gładkimi, jaskrawo zielonymi liśćmi, które jesienią utrzymują się bardzo długo w stanie świeżym na drzewach; rozmnaża się z odrostów korzeniowych od starych drzew i z sadzonek korzeniowych; w uprawie są tylko żeńskie rośliny, które dają hybrydy z osiką.

Populus atheniensis pendula – zwisająca lub płacząca. Bardzo piękna odmiana, która będąc szczepiona na wysokich prostych pniach osiki tworzy czarujące płączące korony. W uprawie spotyka się tylko rośliny żeńskie, które w ogrodzie i szkółce Akademii Timiriazewskiej dały z samosiewu przepiękne, wyprostowane i płaczące hybrydy P. graeca + P. tremula oraz P. gr. pendula + P. tremula. Obie formy wprowadzono do uprawy.

Populus balsamifera L. – balsamiczna. Syberia, Ameryka Północna. Okazałe drzewo średniej wielkości o grubych gałęziach, dużych pączkach pokrytych wonną żywicą i owalnych liściach, na młodych pędach wydłużonych i zaostrzonych, których dolna powierzchnia jest jasnozielona; daje balsam Tocamahaca; nie całkiem wytrzymała, szczególnie na wilgotnej i ciężkiej glebie. 

Populus balsamifera tristis Fisch. – ciemna. Mało odróżniająca się odmiana z Kamczatki; górna strona liści bardziej ciemnozielona, a samo drzewo niższe i wolniej rosnące.

Populus berolinensis Koch. – berlińska. Powstała przypadkowo w berlińskim ogrodzie botanicznym ze skrzyżowania topoli piramidalnej z laurolistną. Bardzo piękne, duże i szybko rosnące drzewo o stożkowatym pokroju o świeżozielonych liściach; jeszcze rzadka, lecz godna rozpowszechnienia.

Topola późna
Topola późna (Populus x canadensis 'Serotina’) w parku Moniuszki – już jej nie ma, została wycięta w tym roku

Populus canadensis. Mchx – monilifera – kanadyjska. Ameryka Północna. Gigantyczne drzewo o ogromnych konarach i koronie, z potężnym wysokim pniem, jeśli rośnie w bardziej gęstym nasadzeniu; dużej ciasnoty jednak nie znosi. Drewno cenione wysoko na różne wyroby stolarskie i wwożona jest z Kanady do Europy Zachodniej w dużej ilości w postaci ogromnych desek. Od wyżej opisanej P. angulata topola kanadyjska różni się jedynie bardziej ciemnozielonymi liśćmi i czerwonawymi ogonkami, tak że widocznie nie jest samodzielnym gatunkiem, a tylko odmianą. Wzrost obu drzew nadzwyczajnie szybki; pędy do 2 m długości na czarnoziemnej glebie nie należą do rzadkości i trudno znaleźć inne drzewo, które w tym samym czasie wyprodukuje tyle drewnianej masy.

Topola późna
Topola późna (Populus x canadensis 'Serotina’) z ulicy Rudzkiej – pomnik przyrody

Populus canadensis fol. var. – pstrolistny kultywar, mało stabilny, wrażliwy na mróz.

Populus canadensis Van Geertii. – żółtolistna, chorowita odmiana, wrażliwa na mróz.

Populus canadensis Lindlеуапа. – ze zniekształconymi liśćmi, nieładna i nieodporna.

Topola holenderska
Ponad stuletnia topola holenderska (Populus x canadensis 'Marilandica’) w Parku Julianowskim.
Topola holenderska
Druga z wielkich topól holenderskich w Parku Julianowskim

Populus candicans Ait. = macrophylla Lodd. = ontariensis – wielkolistna. Ameryka Północna. Drzewo średniej wielkości, wzrost nadzwyczaj szybki, często 2 m w ciągu roku; liście największe wśród topól, nierzadko do 20 cm długości I prawie tej samej szerokości. W młodym wieku i na zimnej glebie ta topola często cierpi od mrozów i nawet całkowicie wymarza; dorosłe drzewa, dające nieduże przyrosty i rosnące w sprzyjających warunkach, zimują bez uszkodzeń; niemniej prawdziwy rejon uprawy tego drzewa u nas leży znacznie bardziej na południe od Moskwy, w pasie czarnoziemu.

Рорulus Catherinae Schrod. – Katarzyny. Nieznany gatunek, otrzymany z Jekaterynburga, bez nazwy. Tworzy ogromne drzewo o wysokim pniu, ogromnych konarach i szerokiej koronie; ogólnie bardzo podobna do poprzedniej, ale różni się bardziej żebrowanymi młodymi pędami. Kora biaława lub jasnoszara, jak u P. nigra. Liście zaokrąglone u nasady, na szczycie wyciągnięte w ostry koniec, nieco dłuższe od swej szerokości, niekiedy zbliżają się do formy romboidalnej; prawdopodobnie to mieszaniec P. nigra i P. suaveolens. W ogrodzie botanicznym uniwersytetu moskiewskiego znajduje się ogromny egzemplarz tej rośliny, zupełnie taki sam jak jekaterynburska, mocno przypominający moje hybrydy P. canadensis i suaveolens, podobnie jak i P. Wobsti.

Populus charkowiensis Schrod. et Kitschunow – charkowska. Znaleziony przez Kiczunowa w Charkowie w 1900 r. mieszaniec między Populus pyramidalis i P. canadensis. Utrzymał się w uprawie, sprzedawany przez szkółki w Europie Zachodniej, np. u Spaetha w Berlinie, u Hessego w Weener i Hanowerze oraz innych, a także w niektórych naszych szkółkach.

Populus grandidentata Ait. – zębata. Ameryka Północna. Drzewo średniej wielkości, wykazujące podobieństwo do topoli srebrzystej, ale liście mniej głęboko klapowane i mniej białe; drzewo mniejszego wzrostu; rozmnaża się z odkładów i przez szczepienie na osice, lecz szczepione drzewa zwykle niedługowieczne.

Populus laurifolia Ledb. – laurolistna. Syberia. Piękne wyprostowane drzewo średniej wielkości. Liście na pędach rocznych świeżozielone, na starszych – w wieku owocowania – owalne, co prawdopodobnie dało podstawę dendrologom Regelowi i Kochowi zaliczyć to drzewo do form topoli balsamicznej, do których faktycznie nie należy; prędzej odnosi się do którejś z żebrowanych topoli amerykańskich. Jej młode pędy są silnie żebrowane.

Populus moskoviensis Schrod. – moskiewska. Dobre, szybko rosnące drzewo średniej wielkości, spotykane z rzadka w moskiewskich ogrodach, na rynkach i bulwarach. Pokrój wyprostowany, kora biaława, liście na młodych pędach na brzegach nieco wełniste i wydłużone w porównaniu ze zwykłą P. suaveolens, do której zresztą ta topola jest podobna. Bardzo podobna forma nazywa się „wierzbową”, ale pokrój tej odmiany jest mniej wyprostowany i gałęzie bardziej rozłożyste. Prawdopodobnie obydwie pochodzą ze skrzyżowania P. suaveolens z laurifolia.

Topola czarna
Topola czarna (Populus nigra) o sześciometrowym obwodzie pnia na Stawach Stefańskiego.

Populus nigra L. – topola czarna, sokora. Południowo-wschodnia Rosja. W ojczyźnie, wzdłuż dolnej Wołgi, drzewo to osiąga ogromne rozmiary, tak że z jego pni wykonują całe łodzie, tak zwane duszegubki (dłubanki). W uprawie u nas pod Moskwą zostaje daleko w tyle w porównaniu do topoli kanadyjskiej pod względem szybkości wzrostu i wielkości oraz prawie zawsze jest schorowana; sokora różni się od P. canadensis i angulata, które ogólnie przypomina, obłymi pędami i romboidalnymi liśćmi; kora na młodych pędach biaława. 

Topola czarna
Jedna z najwyższych topól w Łodzi (jeśli nie najwyższa) rośnie w parku Reymonta nad stawem – prawdopodobnie jest to topola czarna (Populus nigra var. nigra).

Populus Puschkini Schrod. – najpierw pytano w naszych szkółkach o topolę puszkinowską z powodu dziesiątków strzyżonych w postaci gęstych piramid drzew otaczających pomnik znakomitego poety. Te piramidy do tego stopnia podobały się moskiewskim właścicielom ogrodów, że nie nadążaliśmy zaspokajać całego zapotrzebowania na „topolę puszkinowską”; i rzeczywiście nie można zaprzeczyć, że rzeczone piramidy to szczyt doskonałości w swoim rodzaju. Topola ta jest tym czasem tą samą, która uprzednio słynęła w moskiewskich ogrodach pod fałszywą nazwą P. caroliniana albo po prostu „karolina” i nie jest niczym innym jak drobnolistna, nisko i gęsto rosnąca odmiana sokory; lubi lekką glebę i rozmnaża się z sadzonek, wzrost powolny.

Populus betulaefolia – brzozolistna. Otrzymana z Niemiec, odmiana sokory podobna do poprzedniej; wszystkie części trochę większe, mniej zagęszczona; rozmnaża się z sadzonek.

Topola czarna podgatunku brzozolistnego
Topola czarna podgatunek brzozolistny (Populus nigra ssp. betulifolia) na Milionowej

Populus odorata Schrod. – mieszaniec uzyskany przeze mnie z siewu nasion P. balsamifera, prawdopodobnie zapylonych P. laurifolia. Drzewo trochę słabo rosnące, pień niestabilny, łatwo się wygina, gałęzie nieco zwisające. Liście o owalnej lub lekko sercowatej podstawie wyciągnięte w długi koniuszek, długość dwa razy większa od szerokości, wełniste na brzegach i drobno gruczołkowato ząbkowane, pachnące. Pączki długie, ostre, bardzo żywiczne i wonne. Drzewo choć niewielkie i nie szybko rosnące ma nad zwykłą P. balsamifera tę przewagę, że jest całkowicie wytrzymałe, przy czym nie mniej, jeśli nie bardziej jeszcze aromatyczne.

Topole berlińskie
Topole berlińskie w parku nad Sokołówką

Populus Petrovskoensis Schrod. – pietrowska. Duże i piękne drzewo. Uzyskana przypadkowo i otrzymywana w szkółce Akademii z siewu nasion P. canadensis zapylonych prawdopodobnie P. suaveolens. Liście wielkości równej liściom topoli kanadyjskiej, lecz mają zaokrągloną podstawę. Nazwa nadana od miejscowości Petrowskoje.

Topola carska
Topole carskie (Populus x berolinensis 'Petrowskiana’) na Skwerze Szustrowej przy ul. Wojska Polskiego

Populus pyramidalis Roz. lub dilatata według Antona – topola piramidalna, na południu – „Rajskie drzewo”, „Rokita”, „Raina” itd. Znana wszystkim wysoko rosnące stożkowate drzewo, bardzo rozpowszechnione w południowych i zachodnich guberniach; u nas prawie corocznie cierpi od mrozów i potrzebuje na zimę okrycia. Według niektórych badaczy topola piramidalna to odmiana sokory, do której jest bardzo podobna z liści, ale wyraźnie odróżnia się pokrojem i wrażliwością na mróz. 

Topole włoskie
Aleja z topól włoskich (Populus nigra 'Italica’) przy Aleksandrowskiej. Schroeder opisał ją jako Populus pyramidalis.

Populus Rasumowskoensis Schrod. – razumowska. Uzyskana i otrzymywana przeze mnie z wysiewu nasion P. Wobsti rosnącego obok dużego męskiego egzemplarza P. laurifolia. Siewki wykazują wyraźne cechy obojga rodziców: drzewo silnie rosnące z dużymi wydłużonymi romboidalnymi liśćmi, niekiedy z zaokrągloną podstawą. Nie wszystkie egzemplarze są identyczne. Nazwę nadano od miejscowości Razumowskoje.

Topola chińska
Topola chińska (Populus simonii) na ulicy Brzeskiej przy Wojska Polskiego

Populus Simoni Carr. – Simona. Chiny. Bardzo piękne, wyprostowane drzewo, które prawdopodobnie nie osiąga dużej wielkości. Gałęzie cienkie, trochę zwisające, wybitnie żebrowane, prawie skrzydełkowate; liście nieduże, eliptycznie romboidalne, drobno gruczołkowato ząbkowane.

Topola chińska 'Fastigiata'
Topola chińska 'Fastigiata’ (Populus simonii 'Fastigiata’) na Sędziowskiej przy Urzędniczej

Populus suaveolens Fisch. – wonna. Syberia. Drzewo średniej wielkości o owalnych, drobno ząbkowanych liściach, spodem blado- lub białawozielonych, co nadaje drzewu jakby wątły wygląd. Pączki silnie pokryte żywicą i aromatyczne, jak u topoli balsamicznej, do której drzewo to jest niekiedy zaliczane jako odmiana; szczególną cechą odróżniającą od innych topoli jest torebka otwierająca się trzema klapami. Wśród wszystkich topól jest to najbardziej rozpowszechniona odmiana, choć nie najpiękniejsza na moskiewskich bulwarach i w ogrodach.

Populus suaveolens pyramidalis lub viminalis – stanowi wyprostowaną piramidalną odmianę poprzedniej i jest godna uwagi ze względu na doskonałą odporność.

Osika
Młode liście osiki w parku na Zdrowiu

Populus tremula L. – osika. Północna Europa, Syberia. Drzewo nielubiane w ogrodach, które jednak ma pewne znaczenie w leśnictwie, szczególnie od kiedy jej drewno znalazło liczne zastosowania w technice.

Populus pendulа – odmiana o zwisających gałęziach; nie szczególnie ładna i w żadnym wypadku nie może konkurować z bardziej elegancką P. graeca pendula; szczepiona wysoko na osice.

Populus Wobsti Schrod. – Wobsta. Duże wyprostowane drzewo o szerokiej koronie I dużych, szerokoowalnych, drobno ząbkowanych liściach z wyciągniętymi końcami. Pączki mocno żywiczne i pachnące, jak u P. balsamifera albo suaveolens.  Kotki żeńskie bardzo długie, do 15 cm; torebki, jak zwykle u topól, otwierające się dwiema klapami; z P. laurifolia daje wschodzące nasiona. To piękne drzewo zostało znalezione pod Moskwą przez głównego ogrodnika ogrodu botanicznego uniwersytetu moskiewskiego Wobsta i przekazane mi jako wielbicielowi i kolekcjonerowi różnych gatunków. W ramach podziękowania i głębokiego szacunku przyjąłem to przepiękne drzewo do uprawy pod nazwiskiem szanownego ofiarodawcy. Jeśli chodzi o pochodzenie P. Wobsti, to jest prawdopodobnie mieszańcem pomiędzy P. candicans i suaveolens.  

Topola berlińska
Topola berlińska na Sędziowskiej przy browarze. Obwód pnia 4,30 m.

Topole znajdują częste zastosowanie w ogrodach, parkach i alejach, a niektóre również w leśnictwie. Nie ma innej rośliny drzewiastej, która by tak szybko dorastała znacznej wielkości, jak topola, choć nie są one bardzo długowieczne; dojrzałe w wieku 80 lat, obumierają w wieku 100 lat. Lubią glebę raczej lekką, ciepłą i suchą, niż ciężką, chłodną i wilgotną, wymagają bardzo dużo światła oraz przestrzeni i mocno cierpią w konkurencji nawet z niższymi gatunkami.

Topola biała
Młode liście i kwiatostany topoli białej w parku nad Sokołówką

Rozmnaża się topole zwykle i z sukcesem przy pomocy sadzonek, choć można je również rozmnażać z nasion; jednak sposób ten ogólnie nie jest przydatny dla odmian uprawnych, gdyż bardzo rzadko posiada się męski i żeński egzemplarz  tego samego gatunku, wskutek czego uzyskuje się niewschodzące nasiona lub różne hybrydy. Nasiona powinny być wysiane niezwłocznie po zbiorze i utrzymywane w stanie wilgotnym; w takim przypadku wschodzą w ciągu tygodnia. Siewki rosną znacznie wolniej niż sadzonki, i mogą pozostawać na zagonach przez dwa, a nawet trzy lata.

Topole berlińskie
Topole berlińskie z Alei Kościuszki

Tyle o topolach w dziele Richarda Schroedera. Nie należy systematyki, nazw ani opisów topól sprzed ponad wieku traktować zbyt poważnie – wiele zmieniło się od tego czasu.

Z tekstu wynika, że rosnące u nas okazy określane jako 'Petrowskiana’ nie są topolą, którą wyhodowano pod tą nazwą w akademii rolniczej pod Moskwą. Nie pasują gatunki rodzicielskie. W którymś miejscu nastąpiła pomyłka. Być może w ogrodzie Schroedera. Albo w którejś z zachodnioeuropejskich szkółek, które miały w ofercie schroederowskie topole. Jednak przyjęta nomenklatura, mocno zakorzeniona w całym świecie, z pewnością nie będzie zmieniona. Dlatego w praktyce pozostajemy przy podziale na 'Berlin’ i 'Petrowskyana’, bo te dwie formy są rozpowszechnione i dobrze rosną w Polsce. Przytaczam tekst źródłowy jedynie jako ciekawostkę dendrologiczną.

Topola berlińska
Topola berlińska na Wąskiej – obwód pnia 3,78 m

4 komentarze

  1. Według mojej wiedzy i obserwacji wszystkie topole oznaczane jako Populus berolinensis mają innych rodziców. Berlińska to mieszaniec topól laurolistnej i włoskiej, razumowska – topoli laurolistnej i czarnej europejskiej, natomiast petrowska – laurolistnej z czarną amerykańską. Za różnością drzew rodzicielskich przemawiałby fakt, że miedziane liście w trakcie rozwoju ma tylko topola petrowska (berlińska na pewno ma zielone, a razumowska raczej też, ale na wiosnę jeszcze się im przyjrzę dokładniej). Ta miedziana barwa wskazuje, że w przypadku tej topoli drzewem rodzicielskim była topola czarna amerykańska, której młode liście są czerwonawe (osobiście nie widziałem, ale z opisów wiem, że mocno zabarwione). Natomiast czysto zielone młode liście u dwóch pozostałych wskazują, że jedno z drzew rodzicielskich było inne. Oprócz omawianych różnic prawdopodobnie są też między tymi topolami detale w budowie korony, ale żeby je określić trzeba te drzewa obserwować (wiedząc oczywiście z jakim kultywarem mamy do czynienia).

    Michał Kala
    1. Najlepiej znam topolę petrowską, czyli carską – w Łodzi bardzo częsta. Ma zwykle dość wąski pokrój i rozwijające się liście z miedzianym odcieniem. Może faktycznie, jak pisze Schroeder, jednym z gatunków rodzicielskich była topola kanadyjska, która z kolei jest mieszańcem czarnej topoli amerykańskiej. A czy gdzieś w Polsce można spotkać topolę razumowską?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *