Staw w Parku Julianowskim

Park imienia Adama Mickiewicza, popularnie zwany Parkiem Julianowskim, należy do największych i najpiękniejszych łódzkich parków. Położony jest w północnej części miasta, w dzielnicy administracyjnej Bałuty na osiedlu Julianów, w obrębie ulic: Zgierskiej, Biegańskiego, Krzewowej, Alei Róż, Folwarcznej, Jaworowej, Sowińskiego. Park ma powierzchnię 49,4 ha – czyli trochę większą od Watykanu.

Aleja wzdłuż ulicy Zgierskiej
Aleja wzdłuż ulicy Zgierskiej

Zdjęcia ze spaceru w parku im. Adama Mickiewicza 17 listopada 2018 r., czyli przed tygodniem. Pogoda była idealna do fotografowania.

Wierzby płaczące (Salix x sepulcralis 'Chrysocoma') nad stawem
Wierzby płaczące (Salix x sepulcralis 'Chrysocoma’) nad stawem. Pnie wierzb zostały ostatnio nadgryzione trochę przez bobry, ale już są zabezpieczone siatką.

O urodzie parku w dużej mierze decydują malownicze stawy na rzece Sokołówce. Powierzchnia wody to około 3 ha. Park nazywany jest czasem „łódzkimi Łazienkami”, lecz posiada swój własny niepowtarzalny charakter.

Staw w Parku Julianowskim
Pożółkłe wierzby płaczące (Salix x sepulcralis 'Chrysocoma’). Widok w kierunku ulicy Zgierskiej z mostku prowadzącego na wyspę.

W wydanej w 1962 r. pracy zbiorowej pod redakcją Jakuba Mowszowicza „Parki Łodzi” czytamy o Parku Julianowskim:

Na równi z różnorodną konfiguracją terenu istotny element pejzażowy dla całego obszaru stanowi zadrzewienie starej części parku. Pod względem plastycznym jest to jedna z najbardziej wartościowych kompozycji roślinnych na terenie miasta Łodzi.

Klon srebrzysty (Acer saccharinum) nad stawem
Klon srebrzysty (Acer saccharinum) nad stawem od strony ulicy Zgierskiej. Ten gatunek klonu pochodzi z Ameryki Północnej. W Łodzi sadzony bardzo często, nie tylko w parkach, ale też przy ulicach.

Park Julianowski leży w obniżeniu terenu w dolinie rzeki Sokołówki, która jest dopływem Bzury – zatem w dorzeczu Wisły. W okolicach Rynku Bałuckiego przebiega dział wodny między Wisłą a Odrą, gdyż przez pobliski Park Staromiejski przepływa rzeka Łódka, dopływ Neru – a to już dorzecze Odry. Mieszkam na wododziale I rzędu.

Staw w parku
Malowniczy dąb na wyspie

Park powstał w latach 1885-1892 jako ogród przypałacowy na terenie dużego obszaru gruntów rolnych wykupionego przez łódzkiego fabrykanta Juliusza Józefa Heinzla. Wcześniej w tym miejscu od dwóch stuleci funkcjonował folwark Radogoszcz. Od imienia przemysłowca wywodzi się nazwa parku, jak również pobliskiego osiedla. Park w stylu krajobrazowym, zawiera elementy założenia regularnego i fragmenty lasu. Na przestrzeni lat wielokrotnie ulegał przebudowie i powiększeniu. Ogród Heinzla stanowi obecnie najstarszą zachodnią część parku.

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) w Parku Julianowskim
Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) – pomnik przyrody. Obserwuję go od lat, zwykle bardzo słabo owocuje. Zastanawiałam się, czy nie jest to odmiana pełnokwiatowa, ale raczej nie wygląda. Rośnie na polance, na której stał niegdyś pałac.

Według „Parków Łodzi” z 1962 r. rósł w ogrodzie Heinzla kasztanowiec zwyczajny odmiany kulistej i odmiany pełnokwiatowej. Co ciekawe znalazłam tam w tym roku duże drzewa kasztanowców o żółtych liściach, prawdopodobnie odmiany 'Memmingeri’ – jest to ekstremalnie rzadka odmiana.

Widok na wyspę
Widok na wyspę

W latach 1889-1892 wzniesiono w ogrodzie Heinzlów imponujący pałac inspirowany formami włoskiego renesansu, z widokiem na stawy. Pałac zlokalizowano na wzniesieniu rozpościerającym się na końcu alei lipowej, wiodącej do pałacu od ulicy Biegańskiego. Niestety nie dotrwał do naszych czasów. Został zbombardowany w 1939 r. i wkrótce rozebrany.

Park Julianowski
Na tej polanie stał dawniej okazały pałac barona Heinzla.

Cofnijmy się w czasie o ponad 100 lat. Zaglądamy do czasopisma „Wieś i Dwór” z sierpnia 1913 r.

Opis parku ze starego czasopisma
O parku Juliusza Heinzla z dwutygodnika „Wieś i Dwór”, zeszyt 16 z sierpnia 1913 r.
cd. opisu parku ze starego czasopisma
Na zdjęciach „Czerwony Dwór” i pałac od strony stawu.
cd. opisu parku ze starego czasopisma
Wielka szkoda, że pałacu już nie ma.

W 1938 r. miasto wykupiło od spadkobierców barona Heinzla ogród wraz z częścią gruntów folwarku o powierzchni 36,6 ha. Od 1 lipca 1938 r. Julianów stał się parkiem publicznym. Już w 1947 r. jako pierwszy łódzki park znalazł się w ewidencji zabytkowych ogrodów Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 1984 r. został wpisany do rejestru zabytków.

Buk zwyczajny (Fagus sylvatica)
Buk zwyczajny (Fagus sylvatica) na polanie przed amfiteatrem

W łódzkiej gazecie „Ilustrowana Republika” z 04-01-1939 r. zamieszczono rozmowę ze Stefanem Rogowiczem, naczelnikiem wydziału plantacyj miejskich w Łodzi. Rogowicz informował o wysokiej frekwencji w łódzkich parkach:

Oto jednej słonecznej, czerwcowej niedzieli, we­dług obliczeń, w parku Poniatowskiego było 56.000 osób, w parku Sienkiewicza — 12.000 osób. Frekwencja w Juliano­wie w kilka dni po jego otwarciu do­chodziła w dni świąteczne do 20.000 osób. Tereny parku Marszałka Piłsud­skiego w dzień Zielonych Świątek od­wiedziło ponad 150.000 osób. Liczby te dowodzą o niespotykanej w innych mia­stach frekwencji publiczności w parkach i dowodzą równocześnie, że mimo po­większenia terenów parkowych w ostatnich latach, są one niewystarczające dla zaspokojenia potrzeb ludności Łodzi.
Alejka wzdłuż stawu
Alejka wzdłuż stawu

W publikacji „Park im. Adama Mickiewicza (Park Julianowski)” wydanej w 2016 r. pod redakcją Profesora Romualda Olaczka w serii „Parki i ogrody Łodzi”czytamy:

Park Mickiewicza należy do grupy parków o najwyższej różnorodności biologicznej w Łodzi, chociaż bez wybitnych rzadkości. Rośnie tu 130-140 taksonów drzew i krzewów, a także niemała liczba roślin zielnych, związanych z brzegami wód, lasem lub starym drzewostanem. (…) Park jest zbiorem organizmów w toku ciągłych przemian. Każdego roku kilkadziesiąt drzew wypada lub jest usuwanych, pojawia się kilkaset samosiewów, co parę lat ogrodnicy dosadzają nowe drzewa lub krzewy.

Klon srebrzysty (Acer saccharinum)
Pomnik przyrody – klon srebrzysty (Acer saccharinum) przy ścieżce prowadzącej do parku od strony ulicy Biegańskiego
Dąb szypułkowy (Quercus robur)
Dąb szypułkowy (Quercus robur) – pomnik przyrody – przy wejściu do parku od strony Biegańskiego
Dąb szypułkowy "Kosynier"
W pobliżu wejścia do parku od strony ulicy Orzeszkowej rośnie najsłynniejszy z dębów w parku zwany „Kosynierem”

Dąb szypułkowy zwany „Kosynierem”, pomnik przyrody, z osłoniętym kratą dużym otworem w dolnej części pustego pnia, to jedna z legend Parku Julianowskiego. Być może jej twórcą był redaktor Henryk Rudnicki z łódzkiej gazety codziennej „Głos Robotniczy”,  który 9 marca 1960 r. pisał w cotygodniowym felietonie:

Drzewa jak ludzie mają swoje imiona – w parku Mickiewicza, na Julianowie, rośnie do dzisiaj dąb, zwany kosynierem, bo pod jego konarem w dniu 31 stycznia 1863 r. Józef Tampicki, stary Garibaldczyk, wręczał robotnikom łódzkim kosy i myśliwskie strzelby skałkowe, a łódzkie kobiety przekazały im sztandar z orłem z napisem „Całość, wolność, niepodległość”. „Kosynier” ma już dzisiaj ponad 4 m obwodu …

We wspomnianej wyżej publikacji „Park im. Adama Mickiewicza (Park Julianowski)” autorzy wyrażają wątpliwość w realność tego wydarzenia, lecz legenda żyje własnym życiem.

Dęby szypułkowe 'Fastigiata' (Quercus robur 'Fastigiata') o kolumnowym pokroju
Dęby szypułkowe 'Fastigiata’ (Quercus robur 'Fastigiata’) o kolumnowym pokroju przypominającym topolę włoską posadzono kilkanaście lat temu na polance przed amfiteatrem. Moim zdaniem niepotrzebnie, gdyż zaburzają kompozycję.
Brzoza brodawkowata (Betula pendula) przy amfiteatrze
Brzoza brodawkowata (Betula pendula)
Lipy srebrzyste (Tilia tomentosa) przy amfiteatrze
Lipy srebrzyste (Tilia tomentosa), zwana też lipą węgierską, przy amfiteatrze. Ten gatunek lipy posiada regularną koronę kulistą lub jajowatą. Muszla koncertowa zwana amfiteatrem została wybudowana w latach pięćdziesiątych XX wieku.
Aleja lipowa prowadząca do Czerwonego Dworu
Końcowy odcinek czterorzędowej alei lipowej wiodącej do Czerwonego Dworu. Ta aleja jest starsza od prowadzącej od Biegańskiego do nieistniejącego już pałacu. Tworzą ją lipy: szerokolistna i drobnolistna z niewielkim udziałem lipy krymskiej.
Czerwony Dwór
Czerwony Dwór przy ulicy Orzeszkowej
Stare lipy amerykańskie (Tilia americana) nad stawem.
Stare lipy amerykańskie (Tilia americana) nad stawem. Widoczne miejsce szczepienia.
Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
Potężna lipa drobnolistna (Tilia cordata) w pobliżu ulicy Zgierskiej.
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis)
Wyjątkowo urodziwy pomnikowy okaz wiązu szypułkowego (Ulmus laevis)
Klon zwyczajny 'Schwedleri' (Acer platanoides 'Schwedleri')
Klon zwyczajny 'Schwedleri’ (Acer platanoides 'Schwedleri’) to stara odmiana klonu o liściach, które są jaskrawoczerwone kiedy rozwijają się wiosną.

Ciekawostka – popularna w Europie odmiana klonu zwyczajnego 'Schwedleri’ została wyselekcjonowana przez pałacowego ogrodnika Schwedlera na terenie Polski, w Sławięcicach koło Kędzierzyna. Fundacja „Wiedzieć Więcej” odnalazła kilka okazów tej odmiany w parku w Sławięcicach.

Skrzydłorzechy kaukaskie (Pterocarya fraxinifolia)
Grupa skrzydłorzechów kaukaskich (Pterocarya fraxinifolia) malowniczo prezentuje się nad wodą.
Pąki skrzydłorzecha kaukaskiego
Charakterystyczna blizna liściowa (przypomina twarz małpki) i nagie pąki skrzydłorzecha kaukaskiego
Grab zwyczajny 'Quercifolia' (Carpinus betulus 'Quercifolia')
Niepozorny grab zwyczajny 'Quercifolia’ (Carpinus betulus 'Quercifolia’) należy do największych osobliwości dendrologicznych w Parku Julianowskim
Grab zwyczajny (Carpinus betulus)
Typowy grab zwyczajny (Carpinus betulus) o charakterystycznej korze, jakby z rozstępami
Daglezje zielone (Pseudotsuga menziesii)
Daglezje zielone (Pseudotsuga menziesii) pochodzą z Ameryki Północnej
Olsze czarne (Alnus glutinosa) nad stawem
Olsze czarne (Alnus glutinosa) nad stawem
Jodła nikko (Abies homolepis)
Jodła nikko (Abies homolepis) pochodzi z Japonii i należy do najciekawszych gatunków w parku. Nie wiem dlaczego na takich rarytasach dendrologicznych mocowane są budki dla ptaków.
Topola kanadyjska (Populus canadensis)
Topola kanadyjska (Populus canadensis) przy ulicy Zgierskiej
Ta sama topola kanadyjska
Ta sama topola kanadyjska z dziuplą. Obok niej rosła do niedawna topola, która była najgrubszym drzewem w Łodzi.

Najgrubsze drzewo w Łodzi, topola kanadyjska rosnąca obok tej dziuplastej, w sierpniu 2017 r. została powalona przez silną wichurę.

Topola kanadyjska (Populus canadensis)
Druga z żyjących topól kanadyjskich przy Zgierskiej rośnie przy rozwidleniu alejki.
Buk zwyczajny 'Purpurea' (Fagus sylvatica 'Purpurea')
Wyjątkowo urodziwy buk zwyczajny 'Purpurea’ (Fagus sylvatica 'Purpurea’) rośnie w pobliżu ruchliwej ulicy Zgierskiej. Wiosną jego liście są jaskrawo czerwone.
Buk czerwonolistnej odmiany
Kolejny piękny buk odmiany czerwonolistnej rośnie w pobliżu placu zabaw.
Ten sam czerwonolistny buk
Ten sam czerwonolistny buk co na zdjęciu powyżej – drugą część pnia zmiotła wichura w 2011 r., ale drzewo przeżyło.

Buk ze zdjęcia powyżej był przeznaczony do wycinki, ale dano mu szansę. Buk pochodzi z pierwotnych nasadzeń w ogrodzie Heinzla, należy do najstarszych drzew w parku. 20 czerwca 2011 r. wichura rozłupała drzewo. Teren wokół buka długo był ogrodzony taśmą. Później na ściętym pniu zainstalowano karmnik – moim zdaniem niepotrzebnie, gdyż zwiększa ryzyko infekcji.

Świerki kłujące (Picea pungens)
Świerki kłujące (Picea pungens), tzw. srebrne świerki – pochodzą z Ameryki Północnej. Nie znam nazwy odmiany, ale są bardzo ładne.
Staw w parku
Jeszcze raz rzut oka na staw i wierzby płaczące. Za wierzbą na wyspie złamana olsza czarna.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *