Oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia L.) to krzew lub małe drzewo dość często spotykane  w łódzkich parkach i zieleńcach. Zwany też dziką oliwką albo rosyjską oliwką, bo owoce przypominają drobne oliwki – ma również podobne srebrzyste liście. Rósł niegdyś w pobliżu starego dworca Łódź Fabryczna zwieszając owocujące gałęzie przy przejściu podziemnym na Kilińskiego. Tam właśnie wiele lat temu miałam przyjemność go poznać. Nie znalazłam go jak dotąd w okolicach nowego Fabrycznego. W Ciechocinku oliwnik – wraz z tamaryszkiem – sadzony jest przy tężniach jako jeden z nielicznych krzewów tolerujących duże zasolenie. Pewnie pojawi się również w Łodzi przy powstających mini tężniach.

Owoce oliwnika wąskolistnego, zieleniec przy Narutowicza-Kilińskiego, 22-10-2016
Owoce oliwnika wąskolistnego, zieleniec przy Narutowicza-Kilińskiego, 22-10-2016

Oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia L.) należy do rodziny oliwnikowatych (Elaeagnaceae) i jest spokrewniony z rokitnikiem (Hippophae rhamnoides).

POCHODZENIE

Pochodzi z południowo-zachodniej Azji (Azja zachodnia i środkowa, Afganistan, od południowej Rosji i Kazachstanu po Turcję i Iran), gdzie występuje w dolinach rzek przecinających suche pustynne obszary, w pobliżu jezior, przy oazach, tworząc miejscami rozległe zarośla.

POKRÓJ

Zwykle rośnie w postaci niewysokiego drzewka (3-7 m wysokości) o pochylonym pniu i rozłożystej ażurowej koronie, często jednostronnie wykształconej, ze zwisającymi gałęziami. Czasami przybiera formę szerokiego krzewu. Trochę przypomina z wyglądu gruszę wierzbolistną. Nie tworzy rozłogów.

Oliwnik wąskolistny w parku im. Poniatowskiego
Oliwnik wąskolistny w parku im. Poniatowskiego

PĘDY

Pędy zwykle cierniste, za młodu pokryte miękkimi srebrzystymi gwiazdkowatymi włoskami, widocznymi przez silną lupę. Starsze gałązki nagie o korze czerwonobrunatnej, opatrzone przekształconymi w ciernie krótkopędami. Krótkie pędy boczne nie drewnieją i opadają w jesieni wraz z liśćmi.

LIŚCIE

Liście przypominają liście wierzby białej – są krótkoogonkowe, lancetowate lub eliptyczne, całobrzegie, skórzaste, długości  do 8 cm, początkowo obustronnie srebrzystobiałe z metalicznym połyskiem, później tylko od spodu jasne, a z wierzchu matowo szarozielone. Ustawione na pędach skrętolegle. Liście utrzymują się na roślinie do późnej jesieni i opadają nie zmieniając zabarwienia.

Owocujący oliwnik wąskolistny
Owocujący oliwnik wąskolistny

KWIATY

Kwiaty zwykle obupłciowe, 4-krotne, drobne, z zewnątrz srebrzyste, wewnątrz cytrynowożółte, na krótkich szypułkach, po 1-3 w kątach liści. Pojawiają się w maju i czerwcu. Miododajne. Pachną silnie, słodko, bardzo przyjemnie – niektórzy uważają, że to najprzyjemniejszy zapach na świecie.

Kwiaty oliwnika wąskolistnego, park Źródliska II
Kwitnący oliwnik wąskolistny w parku Źródliska II. Widać młode liście obustronnie srebrzystobiałe oraz młode pędy w tym samym kolorze.

OWOCE

Owoce to elipsoidalne nibypestkowce długości 0,7-1,4 cm.  Niedojrzałe owoce pokryte są srebrzystobiałymi włoskami, dojrzałe prawie nagie, żółtawe, pomarańczowe lub brunatne . Są jadalne, słodkawe, lecz suche i mączyste, o smaku mniej lub bardziej ściągającym – w zależności od tego, na jaki egzemplarz trafimy. Przeważnie bardziej ? „Pestka” stosunkowo duża, twarda (lecz przy przeżuwaniu raczej skórzasta niż „kamykowata”), charakterystycznie paskowana. Właściwym owocem jest niełupka (czyli właśnie „pestka”) otoczona przez rozrośnięte hypancjum.

Owocujący oliwnik wąskolistny w parku im. Poniatowskiego
Owocujący oliwnik wąskolistny w parku im. Poniatowskiego

GDZIE ROŚNIE

Oliwnik wąskolistny wymaga słonecznego stanowiska. Jest odporny na mrozy, upały, suszę w podłożu i powietrzu, zasolenie, a także na zanieczyszczenie powietrza (zapylenie, gazy) – ponoć pod tym względem nie ma sobie równych wśród roślin drzewiastych. Dobrze rośnie na gruntach piaszczystych, a nawet kamienistych i żwirowatych. Woli gleby lekkie, suche, o zasadowym odczynie, natomiast nie lubi gliniastych i podmokłych. Doskonale czuje się w wielkich miastach. Jak na roślinę ozdobną wyjątkowo niekłopotliwy w obsłudze. Nadaje się do rekultywacji terenów zdegradowanych, np. poprzemysłowych. Umiejętnie stosowany jest cennym krzewem do zadrzewień miejskich i osiedlowych. Przez architektów zieleni specjalnie ceniony w kompozycjach ze względu na kolor „srebrny metallic”. Najbardziej efektowny w towarzystwie roślin o kontrastowym czerwonym zabarwieniu.

W ŁODZI

Oliwnik wąskolistny rośnie w Łodzi m.in. w parku im. Poniatowskiego, parku Helenów, parku Źródliska II, zieleńcu przy Narutowicza-Kilińskiego.

Oliwnik wąskolistny w parku im. Poniatowskiego
Oliwnik wąskolistny w parku im. Poniatowskiego

BIOLOGIA

Oliwnik wąskolistny zaczyna owocować już w wieku około 3 lat. Owocuje zwykle obficie. Owoce dojrzewają we wrześniu i październiku, często pozostają na gałązkach do wiosny, lub póki nie zostaną zjedzone przez ptaki.

UPRAWA

Oliwnik rośnie szybko. Ma płytki system korzeniowy, pod wpływem silnych wiatrów może w starszym wieku ulegać wykrotom. Dobrze znosi cięcie, ładnie się przy tym zagęszcza. Może być prowadzony w formie żywopłotu (należy sadzić co 90 cm). Roślina wybitnie światłożądna, w cieniu słabo się rozwija i nie wygląda ładnie.

Oliwnik podobnie jak spokrewniony z nim rokitnik współżyje z promieniowcami wiążącymi azot atmosferyczny (brodawki na korzeniach), dlatego może być sadzony na jałowym podłożu jako roślina pionierska, użyźniająca glebę.

Interesujące, że również bakterie na gałęziach drzew mogą pomagać w nawożeniu. Nie tylko rośliny z brodawkami na korzeniach współpracują z mikroorganizmami:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-05/uow-bib052016.php#.V0Ph6xkTGvk.facebook

W Rosji doświadczalnie stwierdzono, że rośliny z rodziny oliwnikowatych są dobrymi kompanami dla roślin sadowniczych. Zwiększają ich plenność nawet o 10%.

Owoce oliwnika wąskolistnego, zieleniec przy Narutowicza-Kilińskiego
Owoce oliwnika wąskolistnego, zieleniec przy Narutowicza-Kilińskiego

W KUCHNI

Owoce oliwnika są dobrym źródłem białka, węglowodanów, witamin, związków mineralnych, flawonoidów, związków fenolowych, a nawet kwasów tłuszczowych, co nie jest częste w przypadku owoców. Można je jeść na surowo, lecz po całkowitym dojrzeniu – niedojrzałe są mocno ściągające, nieprzyjemne w smaku. Dojrzałe też są ściągające, ale mniej. Lepsze gdy trochę poleżą. Owoce można długo przechowywać bez obróbki – wiele miesięcy, nawet kilka lat. Można je wysuszyć, zmielić na mąkę i dodawać do zwykłej mąki przy wypieku chleba lub ciast, do placków i zup – w ten sposób owoce oliwnika są wykorzystywane na Wschodzie. Z owoców robi się wino o swoistym przyjemnym aromacie. Owoce uprawnych form oliwnika wąskolistnego o słodkim smaku, większych rozmiarach, z czerwonym rumieńcem są w swej ojczyźnie przedmiotem handlu. Uprawne odmiany nie mają cierni. Z liści i aromatycznych kwiatów oliwnika można przyrządzać herbatkę.

Łukasz Łuczaj o oliwniku:

https://www.youtube.com/watch?v=tJ7fCl9qhVg

Owoce oliwnika wąskolistnego, zieleniec u zbiegu ulic Narutowicza i Kilińskiego, 22-10-2016
Owoce oliwnika wąskolistnego, zieleniec u zbiegu ulic Narutowicza i Kilińskiego, 22-10-2016

W FITOTERAPII

Jako roślina lecznicza oliwnik wąskolistny został opisany przed wiekami przez Awicennę. Również obecnie jest szeroko stosowany w rejonie naturalnego występowania.

LIŚCIE: Napary z liści, kwiatów, owoców są wykorzystywane jako środek ściągający, przeciwbólowy, uspokajający, moczopędny, przeciwrobaczy, wykrztuśny, obniżający gorączkę. Mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne. Stosowane w leczeniu puchliny wodnej, szkorbutu, robaczyc, zapalenia jelit, różnych dolegliwości układu oddechowego, chorobach serca, miażdżycy. Zewnętrznie w postaci okładów na bóle reumatyczne i artretyczne, bóle w krzyżu, lumbago, a także choroby skóry. Świeże liście od dawna służą jako środek gojący rany. Liście do celów leczniczych zbiera się w pierwszej połowie lata.

OWOCE: Odwar z wysuszonych owoców lub sproszkowane owoce pomagają przy biegunkach. Uważa się, że owoce poprawiają pamięć – być może w związku z występowaniem w nich kwasów tłuszczowych.

KWIATY: Olejem nastawionym na kwiatach oliwnika smarowano się przy przeziębieniach i nacierano skórę głowy przy wypadaniu włosów.

Owoce oliwnika wąskolistnego, zieleniec przy Narutowicza-Kilińskiego, 22-10-2016
Owoce oliwnika wąskolistnego, zieleniec przy Narutowicza-Kilińskiego, 22-10-2016

ROŚLINA AROMATYCZNA

W książce „Scented Flora Of The World” (Pachnąca flora świata) Roy Genders pisze, że kwiaty oliwników tworzą się w kątach liści, są przeważnie schowane wśród listowia i niewidoczne z daleka, lecz krzew łatwo zlokalizować po intensywnym słodkim zapachu, niemal tak silnym jak aromat kwiatów pomarańczy w bezwietrzne dni. To niezwykłe, że tak drobne kwiaty są w stanie uwalniać tak wonną perfumę.

Jak zrobić aromatyczną nalewkę z kwiatów oliwnika:

https://www.youtube.com/watch?v=Cwcair5w44U

MAGIA ROŚLIN

W rejonie naturalnego zasięgu rośliny uważano, że ciernisty i silnie pachnący oliwnik chroni przed złymi duchami. U narodów Azji owoce oliwnika uchodziły za symbol wytrwałości, siły życiowej i płodności. Obsypywano nimi nowożeńców – jak u nas ryżem. W legendach, podaniach, przysłowiach, zagadkach oliwnik pojawia się tak często jak w Europie brzoza czy świerk. Opowiadano, że owoce oliwnika 22 czerwca porzucają drzewo i gęsiego udają się do Mekki. Tam na pestkach pojawia się święty „alif” – pierwsza litera arabskiego alfabetu, po czym owoce wracają na drzewo i dojrzewają. Takie „uświęcone” napisami pestki nawlekano na nitkę i noszono jako amulet na szyi lub na rękach w postaci bransoletek.

CIEKAWOSTKI

W „Dendrologii” Senety i Dolatowskiego jest informacja, że połknięte „pestki” oliwnika pełnią u wielu gatunków ptaków rolę gastrolitów – „kamyczków”, które w mechaniczny sposób ułatwiają trawienie.

Niedojrzałe owoce oliwnika wąskolistnego, zieleniec przy Narutowicza-Kilińskiego
Niedojrzałe owoce oliwnika wąskolistnego, zieleniec przy Narutowicza-Kilińskiego

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *