Park im. Klepacza słynie z łanów kwitnącej na trawnikach cebulicy syberyjskiej (Scilla siberica Haw.). Dziś jeszcze nie było niebiesko, jeszcze czekamy. Pokazują się pojedyncze kwiaty, ale masowe kwitnienie to kwestia kilku-kilkunastu dni. Nie widać jak dotąd towarzyszącego cebulicy śnieżnika lśniącego (Chionodoxa luciliae Boiss.).

Cebulice syberyjskie
Na masowe kwitnienie cebulicy syberyjskiej trzeba jeszcze trochę poczekać

Z numeru 11 “Ogrodnika Polskiego” z 1886 r. fragment tekstu Stefana Makowieckiego “Pierwsze kwiaty”:

Scilla sibirica. Cebulica sybirska. Śliczna roślinka dosyć w naszych ogrodach rozpowszechniona. Liście 2 do 4, ciemno-zielone, rynienkowate, na 1 ctm. szerokie, a 5 do 8-u ctm. długie. Z pomiędzy nich wyrastają cienkie łodyżki, unoszące 1 do 6-u kwiatów. Kwiaty te sześcio-płatkowe, gwiazdkowate, są prześlicznej barwy czysto szafirowej, w cień – do bladoniebieskiego. Grzęda tych kwiatów sprawia niezrównany efekt. Dziko rośnie koło gór Uralskich, w Rossyi środkowej i na Kaukazie. Bardzo wiele gatunków cebulic w ogrodach bywa hodowanych, lecz sybirska jest z nich najpiękniejsza.

Cebulica syberyjska
Cebulica syberyjska

W przewodniku “Park imienia Ks. Bp. Michała Klepacza” pod redakcją Profesora Romualda Olaczka w 2014 r. (II wydanie) wydanym w serii “Parki i ogrody Łodzi” czytamy:

Od kiedy cebulica ze śnieżnikiem rosną w parku i skąd się tu wzięły? – nie wiemy. Może ogrodnik wzorował się na ogrodach czeskich lub niemieckich, w których często pod drzewami w parkach sadzono zielne rośliny o barwnych kwiatach? Może Richterowie, utrzymujący rozległe kontakty handlowe z Rosją, otrzymali od kogoś w prezencie woreczek cebul i kazali je posadzić w zakładanym ogrodzie? A może żona Józefa Richtera (seniora) przywiozła cebule ze wspólnej z mężem wędrówki po Europie, uprawiała cebulicę w skromnym ogródku przy domu, synowie zaś z szacunku dla matki przenieśli ją do swoich eleganckich ogrodów? Z pewnością cebulice i śnieżnik rosną w tym parku dłużej niż od 1945 r. i sprawiają wrażenie, jakby poszerzały swój areał.

Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Kwiaty cebulicy syberyjskiej dopiero wyłaniają się z ziemi

Park Klepacza w Łodzi to jedyne miejsce w Polsce pośród miejskich parków z tak dużym skupiskiem cebulicy syberyjskiej i śnieżnika lśniącego. Więcej zdjęć cebulicy syberyjskiej TUTAJ.

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) w pełni kwitnienia.

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.) – bylina cebulowa z rodziny amarylkowatych (Amaryllidасеае). Dziko rośnie w lasach liściastych i zaroślach, głównie w południowej części kraju. Od 2014 r. gatunek objęty ochroną częściową, co oznacza, że na stanowiskach naturalnych nie wolno zbierać przebiśniegów bez zezwolenia udzielonego przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska (regionalnego konserwatora przyrody). Wcześniej był pod całkowitą ochroną. Przebiśniegi są chętnie sadzone w ogrodach i parkach, często dziczeją. Śnieżyczka przebiśnieg  to roślina wskaźnikowa dla fenologicznej pory roku – przedwiośnia. Więcej o przebiśniegach napisałam TUTAJ.

Śnieżyczka Elwesa (Galanthus elwesii)
Śnieżyczka Elwesa (Galanthus elwesii)

W parku Klepacza przy willi Józefa Richtera rośnie jeszcze inny gatunek – śnieżyczka Elwesa (Galanthus elwesii Hook). Pochodzi z Bałkanów i Turcji. Różni się od rodzimej śnieżyczki przebiśnieg większymi rozmiarami i charakterystyczną zieloną plamą u nasady trzech wewnętrznych działek okwiatu (powyżej zielonego znacznika), a także wcześniejszym kwitnieniem. W przeciwieństwie do przebiśniegu tworzy luźne kępki, nie tak gęste.

Klucz do oznaczania śnieżyczek (po rosyjsku) znajdziecie TUTAJ.

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum L.)
Śnieżyce wiosenne (Leucojum vernum) i pszczółka.

Wśród śnieżyczek pojawiły się w parku Klepacza śnieżyce wiosenne (Leucojum vernum L.). O tym gatunku przeczytacie na stronie Łukasza Łuczaja.

Park Klepacza
Załóż czapkę – a obok kwitną przebiśniegi.

Przy okazji odwiedziłam znajome drzewa w parku Klepacza. Jest sporo bolesnych strat w starym drzewostanie, jest trochę nowych nabytków.

Kora jaworu
W pobliżu willi, która należała do Józefa Richtera, rośnie klon jawor (Acer pseudoplatanus) o podwójnym pniu i pięknie spękanej korze.
Willa Józefa Richtera
Przy willi Józefa Richtera nie ma już starego pomnikowego klonu zwyczajnego.

Pomnikowy klon zwyczajny (Acer platanoides L.), który rósł przy willi Józefa Richtera, miał ponad 3,5 m obwodu pnia. Niestety był mocno zagrzybiony i to zapewne było powodem jego usunięcia. Brakuje też kilku innych starych drzew w parku – jesionu wyniosłego odmiany jednolistkowej, okazałego dębu czerwonego.

Pąki wiśni japońskiej odmiany 'Kanzan'
Przy willi Józefa Richtera wkrótce rozkwitnie wiśnia ozdobna odmiany ‘Kanzan’ (Prunus ‘Kanzan’) – na razie widać pąki.
Topole odmiany carskiej
Topole berlińskie ‘Petrowskiana’ (Populus berolinensis ‘Petrowskiana)

Wciąż można podziwiać pozostałe przy życiu dwie spośród najstarszych w Łodzi topól berlińskich odmiany carskiej (Populus x berolinensis (K. Koch) Dippel ‘Petrowskiana’).

Aby dowiedzieć się co osobliwego jest w tych carskich topolach zajrzymy do wspomnianego już przewodnika “Park im. ks. b. Michała Klepacza”:

Wzdłuż południowej granicy ogrodu (i do niedawna od strony ulicy Wólczańskiej) rosło kilka potężnych drzew, o pniach okrytych ciemnobrunatną korą i mających ponad 4 m obwodu, wysokich na 20 m, zdobnych latem w gęstą chmurę ciemnozielonych liści, lekko połyskujących, jakby tłustawych. To topole berlińskie. (…) Ale topole są kruche i nie żyją długo, gęsto zaś sadzone wzajemnie się osłabiają, muszą więc być w porę wycinane. Z ciągłego rzędowego nasadzenia do 1961 r. ostało się 12 drzew (Mowszowicz red. 1962), do 2004 dotrwało jedynie 6, obecnie żyją jeszcze tylko dwa (…).

Osobliwość tych drzew bierze się stąd, że w Łodzi rosną najstarsze w Polsce okazy tego gatunku (oprócz parku Klepacza są także w parku Staszica), a poza tym stanowią kłopotliwy problem taksonomiczny dla dendrologów. Topola berlińska jest krzyżówką europejskiej topoli włoskiej z syberyjską topolą laurolistną. Niektórzy uważają, że sa dwa różne kultywary tego mieszańca: odmiana ‘Berlin’ występująca tylko jako osobniki męskie, otrzymana w Berlinie przed 1870 r., i odmiana carska czyli ‘Petrowskiana’, wyhodowana w Rosji i występująca tylko w formie żeńskiej (topole są drzewami dwupiennymi, na jednych drzewach powstają pręcikowe kwiaty zebrane w zwisające wiotkie kotki, na innych słupkowe, rodzące nasiona z kępkami puchu). Inni dendrolodzy uważają topolę carską za odrębny gatunek. W parku Klepacza topole są żeńskie, a zatem zaliczyliśmy je do odmiany carskiej. Ale skąd w parku łódzkiego fabrykanta mogła wziąć się ta rosyjska odmiana wyhodowana pod Moskwą? Ot, kolejna zagadka tego parku. A swoją drogą powinno się topolę berlińską rozmnażać i stosować we współczesnych nasadzeniach, bo to piękne drzewa.

Wiąz szypułkowy
Pomnikowy wiąz szypułkowy (Ulmus laevis).
Klon jesionolistny 'Odessanum' (Acer negundo 'Odessanum')
Stareńki klon jesionolistny żółtolistnej odmiany ‘Odessanum’ (Acer negundo ‘Odessanum’).
Pąki klonu jesionolistnego 'Odessanum'
Pąki klonu jesionolistnego ‘Odessanum’.
Pąki lilaka
Nabrzmiewają pąki lilaka, zwanego popularnie bzem. To prawdopodobnie któraś z biało kwitnących odmian, bo pączki są jasnozielone.
Kora brzozy pożytecznej 'Jacquemontii'
Kora brzozy pożytecznej ‘Jacquemontii’ (Betula utilis ‘Jacquemontii’). Przy willi Reinholda Richtera rosną trzy młode okazy.
Pąki brzozy pożytecznej 'Jacquemontii'
Pąki liściowe i kwiatowe brzozy pożytecznej ‘Jacquemontii’.
Buk zwyczajny odmiany purpurowej
Pomnikowy buk zwyczajny z grupy ‘Purpurea’ (Fagus sylvatica ‘Purpurea’)
Pień potężnego buka
Pień tego samego starego buka.
Jesion wąskolistny podgatunek węgierski
Jesion wąskolistny podgatunek węgierski (Fraxinus angustifolia ssp. danubialis)

Kolejna osobliwość parku Klepacza to  tajemniczy jesion niezwykłej urody. Dręczył mnie od dawna. Nie jest to typowy jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), choć ma (prawie) czarne pąki – właściwie koloru ciemnej kawy. Nie jest to też typowy jesion wąskolistny. Podobny piękny jesion rośnie przy jednej z willi w parku Sielanka. W innych parkach też rosną tego typu jesiony – niewielkie, o jasnej dość gładkiej korze i charakterystycznie rozmieszczonych lśniących liściach. Byłam skłonna uznać go za mieszańca. Ale w fejsbukowej grupie “Osobliwości dendrologiczne” prawdopodobnie udało się rozszyfrować jego tożsamość (dziękuję Izie :)).

Jasnota purpurowa (Lamium purpureum)
Kwitnie jasnota purpurowa (Lamium purpureum).
Kwitnący podbiał
Jedyny kwitnący podbiał spotkałam przy willi Reinholda Richtera.
Kwitnąca leszczyna
Kolejny zwiastun przedwiośnia – leszczyna zwyczajna (Corylus avellana). Miejscami z lekka przekwita. Na zdjęciu kwiaty męskie zebrane w kotkowate kwiatostany.
Kwiat żeński leszczyny
Kwiat żeński leszczyny – widać wystające z pączka różowe znamiona słupka.
Pnie leszczyny
Leszczyny w parku Klepacza są stare i okazałe.
Kotki leszczyny odmiany 'Fuscorubra'
Leszczyna zwyczajna ‘Fuscorubra’ (Corylus avellana ‘Fuscorubra’) – odmiana o czerwonych kotkach i liściach.
Sosna limba (Pinus cembra)
Ciekawostka – jedna z limb (Pinus cembra).
Szyszki limby
Szyszki limby – są inne niż sosny zwyczajnej.
Kora gruszy pospolitej
Kora starej gruszy pospolitej (Pyrus pyraster) charakterystycznie spękana. Przypomina skórę krokodyla.
Pień gruszy pospolitej
Pień tej samej gruszy skręcony u podstawy. Czytałam, że takie skręcenie pomaga opierać się wiatrowi. Za gruszą widać pomnikowy kasztanowiec zwyczajny o nietypowo ukształtowanych gałęziach.
Stokrotki
Na trawnikach kwitną stokrotki (Bellis perennis).

 

Cebulica syberyjska
Cebulica syberyjska

Wszystkie zdjęcia z dnia 8 marca 2019 r. z parku im. Klepacza w Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *