Park im. Klepacza jak zwykle wita wiosnę w błękitach. Kwitną cebulice syberyjskie i śnieżniki lśniące.

Kto żyw pędzi teraz do parku, bo niedługo spektakl się skończy.

Zdjęcia z 27 marca 2019 r.

Cebulice syberyjskie

Park im. ks. bp. Michała Klepacza (dawniej park. im. St. Worcella) to niewielki park położony blisko centrum Łodzi, obok hal Expo, kilkaset metrów od ulicy Piotrkowskiej i łódzkiej katedry. Park słynie z osobliwości dendrologicznych, ale przede wszystkim z masowo kwitnących każdej wiosny na trawnikach bylin cebulowych: cebulicy syberyjskiej i śnieżnika lśniącego.

Willa w parku Kepacza
Położona w parku willa Reinholda Richtera była redakcją czasopisma “Pasikonik” w kultowym filmie Juliusza Machulskiego “Kingsajz”.

Wg Wikipedii park im. Klepacza w Łodzi to jedyne miejsce w Polsce spośród miejskich parków z tak dużym skupiskiem cebulicy syberyjskiej.

Cebulice i śnieżniki
Cebulice syberyjskie, dalej widać śnieżniki lśniące.

Niebieskie łany tworzą byliny cebulowe: cebulica syberyjska i śnieżnik lśniący. Jaśniejsze lazurowe kwiaty to śnieżnik. Cebulica jest bardziej pochmurna, czysto niebieska.

Śnieżnik lśniący
Śnieżnik lśniący

Śnieżnik lśniący (Chionodoxa luciliae Boiss.) to bylina cebulowa pochodząca z zachodniej Turcji. Łacińska nazwa gatunkowa została nadana na cześć Lucile Boissier, żony szwajcarskiego botanika Pierre’a Edmonda Boissiera (1810-1885), który jako pierwszy opisał tę roślinę. Rośliny z tego rodzaju są obecnie włączane do rodzaju cebulica (Scilla).  

Park Klepacza
W przewodniku “Park imienia Ks. Bp. Michała Klepacza” pod redakcją Profesora Romualda Olaczka w 2014 r. (II wydanie) wydanym w serii “Parki i ogrody Łodzi” czytamy:
Od kiedy cebulica ze śnieżnikiem rosną w parku i skąd się tu wzięły? – nie wiemy. Może ogrodnik wzorował się na ogrodach czeskich lub niemieckich, w których często pod drzewami w parkach sadzono zielne rośliny o barwnych kwiatach? Może Richterowie, utrzymujący rozległe kontakty handlowe z Rosją, otrzymali od kogoś w prezencie woreczek cebul i kazali je posadzić w zakładanym ogrodzie? A może żona Józefa Richtera (seniora) przywiozła cebule ze wspólnej z mężem wędrówki po Europie, uprawiała cebulicę w skromnym ogródku przy domu, synowie zaś z szacunku dla matki przenieśli ją do swoich eleganckich ogrodów? Z pewnością cebulice i śnieżnik rosną w tym parku dłużej niż od 1945 r. i sprawiają wrażenie, jakby poszerzały swój areał.

Cebulice syberyjskie

Park Klepacza

Kwitnące cebulice syberyjskie

Cebulica syberyjska
Cebulica syberyjska

Z numeru 11 “Ogrodnika Polskiego” z 1886 r. fragment tekstu Stefana M. “Pierwsze kwiaty”:

Scilla sibirica. Cebulica sybirska. Śliczna roślinka dosyć w naszych ogrodach rozpowszechniona. Liście 2 do 4, ciemno-zielone, rynienkowate, na 1 ctm. szerokie, a 5 do 8-u ctm. długie. Z pomiędzy nich wyrastają cienkie łodyżki, unoszące 1 do 6-u kwiatów. Kwiaty te sześcio-płatkowe, gwiazdkowate, są prześlicznej barwy czysto szafirowej, w cień – do bladoniebieskiego. Grzęda tych kwiatów sprawia niezrównany efekt. Dziko rośnie koło gór Uralskich, w Rossyi środkowej i na Kaukazie. Bardzo wiele gatunków cebulic w ogrodach bywa hodowanych, lecz sybirska jest z nich najpiękniejsza.

Cebulica syberyjska rycina
Scilla siberica var. atrocerulea, ryc. M.E. Eaton, wg Addisonia vol. 16 z 1931 r.
Cebulice syberyjskie
Cebulice syberyjskie
Śnieżniki lśniące
Śnieżniki lśniące

Z numeru 11 “Ogrodnika Polskiego” z 1886 r. fragment tekstu Stefana M.(akowieckiego) “Pierwsze kwiaty”:

Chionodoxa Luciliae. Ze wzrostu i kwiatu bardzo przypomina cebulicę. Listeczki ma wązkie, przy rozwijaniu bronzowe. Kwiaty ciemno-szafirowe, w cień – do białego, prześliczne. Roślina ta niedawno sprowadzona z Małej Azyi, zasługuje na rozpowszechnienie.

Dąb Fabrykant
Dąb zwany Fabrykantem lub Jagoszem – najbardziej rozpoznawalne drzewo w Łodzi.

Więcej o dębie Fabrykancie przeczytacie TUTAJ.

Dąb Fabrykant

Dąb Fabrykant

Cyprysiki nutkajskie
Przy willi Reinholda Richtera rosną wiekowe cyprysiki nutkajskie

Jeśli interesują was cyprysiki nutkajskie zajrzyjcie TUTAJ.

Pak Klepacza

Park Klepacza

Park Klepacza

Willa Józefa Richtera
Willa Józefa Richtera, brata Reinholda, aktualnie należy do Politechniki Łódzkiej

Park Klepacza

Park Klepacza

Uważajcie żeby nie deptać roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *